Název práce: Zhodnocení strategie vstupu českých firem na trh Velké Británie v době přípravy Brexitu
Autor(ka) práce: Grätz, Richard
Vedoucí práce: Křečková Kroupová, Zuzana
Oponenti práce: Průša, Přemysl
Diplomová práce si klade za cíl zhodnotit strategii, kterou volí české firmy z automobilového průmyslu při vstupu na trh Velké Británie v době přípravy Brexitu. Diplomová práce se skládá z teoretické a praktické části. V teoretické části je stručně charakterizována ekonomická situace cílové země. Dále se teoretická část diplomové práce zaměřuje na analýzu cílového odvětví, tedy automobilového průmyslu ve Velké Británii. V praktické části je analyzována strategie českých firem při vstupu na tento trh. Analýza byla provedena pomocí informací získaných na stáži při Czechtrade v Londýně a z dotazníkového šetření. Dotazník cílí na firmy podnikající v automobilovém průmyslu na území České republiky. Dotazník byl zaslán na databázi kontaktů agentury Czechtrade v Londýně. Výsledky dotazníku jsou následně porovnány s postupem firmy Vam system, které se vstup na britský trh podařil. Na závěr práce jsou uvedena doporučení pro společnosti, které usilují o navázání takového partnerství.
Klíčová slova: Export; Automobilový průmysl; Brexit; Velká Británie; Dodavatelský řetězec; Obchodní strategie; Česká republika; CzechTrade; Import
Název práce: Evaluation of the strategy of entry of Czech companies into the UK market at the time of Brexit preparation
Autor(ka) práce: Grätz, Richard
Vedoucí práce: Křečková Kroupová, Zuzana
Oponenti práce: Průša, Přemysl
The aim of this diploma thesis is to evaluate the strategy chosen by Czech companies from the automotive industry when entering the UK market at the time of Brexit preparation. The thesis consists of theoretical and practical part. The theoretical part briefly describes the economic situation of the target country. Furthermore, the theoretical part of the thesis focuses on the analysis of the target industry, the automotive industry in the UK. The practical part analyzes the strategy of Czech companies entering this market. The analysis was carried out using information obtained during the internship at Czechtrade in London and a questionnaire survey. The questionnaire targets companies operating in the automotive industry in the Czech Republic. The questionnaire was sent to the Czechtrade contact database. The results of the questionnaire are then compared with the the strategy of VAM system company, which succeeded in entering the British market. At the end of this thesis, there are recommendations for companies seeking to establish such relationship.
Klíčová slova: Supply chain; Business strategy; Automotive industry; Import; Brexit; United Kingdom; Czech Republic; CzechTrade; Export

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra obchodního podnikání a komerčních komunikací