Currency board jako systém měnového kursu a jeho aplikace v Bulharsku

Název práce: Currency board jako systém měnového kursu a jeho aplikace v Bulharsku
Autor(ka) práce: Janská, Jana
Vedoucí práce: Čajka, Radek
Oponenti práce: Taušer, Josef
Práce na téma Currency board jako systém měnového kurzu má za cíl zhodnotit typické rysy systému měnového kurzu currency board na příkladu Bulharska a jeho dopady na bulharskou ekonomiku, čemuž je věnovaná stěžejní část práce. Na základě makroekonomických a historických předpokladů je vysvětleno, proč Bulharsko přistoupilo k používání currency board a jaké ekonomické důsledky toto rozhodnutí pro zemi představovalo. Také se pokouší znázornit budoucnost currency board v Bulharsku s přihlédnutím k možnosti vstupu země do Eurozóny. Dále je práce zaměřená na srovnání jednotlivých modifikací systému currency board v Bulharsku, Estonsku, Litvě a Argentině a pokusí se určit jejich klíčové rozdíly. Práce také vymezuje teoretické základy moderního currency board v porovnání s nejvíce využívanou měnovou autoritou centrální bankou a historický vývoj používání currency board.
Klíčová slova: Currency board; Bulharsko; Měnový kurz
Název práce: Currency board as a monetary exchange rate regime and its application in Bulgaria
Autor(ka) práce: Janská, Jana
Vedoucí práce: Čajka, Radek
Oponenti práce: Taušer, Josef
The thesis’s topic is Currency board as a monetary exchange regime and its application in Bulgaria. Its main goal is to provide basic characteristic of currency board in Bulgaria and its economic implications. The thesis is trying to explain reasons of currency board adoption in Bulgaria based on macroeconomic and historical preconditions of the country in early nineties. It also provides with consequences of currency board adoption on Bulgarian economy and its possible future before Eurozone accession. Next part of the thesis focuses on comparison of currency board modifications in Bulgaria, Estonia, Lithuania and Argentina and states their most significant differences. The thesis sets theoretical background of modern currency board in comparison to most used monetary authority central bank. It also shows development of currency board through history.
Klíčová slova: currency board; Bulgaria; exchange rate regime

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů