Vyhodnocení vhodnosti přijetí eura v České republice

Název práce: Vyhodnocení vhodnosti přijetí eura v České republice
Autor(ka) práce: Skalník, Pavel
Vedoucí práce: Pavelka, Tomáš
Oponenti práce: Kaňková, Eva
Cílem práce je analyzovat vhodnost přijetí společné evropské měny (eura) Českou republikou. V teoretické části jsou obecně rozebrány jednotlivé stupně ekonomické integrace se zaměřením na finální, poslední úro-veň – vznik měnové unie. Poté jsou popsány jednotlivé aspekty vstupu do eurozóny. Nosnou teorií je teorie OCA (teorie optimálních měnových zón), která je v rešerši podrobně rozebrána. Dále se práce v teoretické části věnuje Maastrichtským kritériím a nakonec samotné motivaci států vstoupit do eurozóny. V praktické části je za pomoci vhodných dat a ukazatelů teorie OCA aplikována na reálie České republiky. Dále je pomocí ukazatele HDP testován vliv eura na růst ekonomik. V poslední kapitole autor uvádí vedlejší faktory, které s přijetím eura souvisí a které přijetí prozatím (v roce 2019) brání. V závěru autor přijetí eura doporučuje, avšak uvádí nedostatky společné měny a samotné doporučení podmiňuje rychlejší a hlubší integrací EU, po-tažmo eurozóny.
Klíčová slova: Euro; Eurozóna; Optimální měnová zóna; Česká republika
Název práce: Analysis of the suitability of the Czech Republic for Euro adoption
Autor(ka) práce: Skalník, Pavel
Vedoucí práce: Pavelka, Tomáš
Oponenti práce: Kaňková, Eva
The aim of this thesis is to analyse suitability for adoption of a common European currency (euro) by the Czech Republic. Individual levels of economic integration leading to the final stage of crea-tion of a monetary union have been generally analysed. The thesis then goes on to describe indi-vidual aspects of entering euro area. The basis for the thesis lies in OCA theory (Optimum currency area theory), which is also described in detail. The thesis then covers the Maastricht criteria and finally motivation of country to become a part of eurozone. OCA theory has been applied via appro-priate data and indexes on the current (2019) situation of the Czech Republic in the empirical part. The influence of euro on the growth of EU economies has also been tested via GDP. In the last chap-ter, the author presents given side-effects connected to the adoption of euro that also make a barrier for its adoption. Finally, the author recommends adoption of a common European currency by the Czech Republic, yet lists important shortcomings of the common currency and conditions the adop-tion itself by a faster and deeper integration of EU, eurozone respectively.
Klíčová slova: Euro area; Optimum currency area; Euro; Czech Republic

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management