Název práce: Možné dopady zhoršujících se obchodních vztahů mezi mezi Čínou a USA na světovou ekonomiku
Autor(ka) práce: Mazánková, Zuzana
Vedoucí práce: Stuchlíková, Zuzana
Oponenti práce: Jiránková, Martina
Předložená diplomová práce se zabývá obchodním sporem mezi Spojenými státy a Čínou a jeho potenciálními následky pro světovou ekonomiku a mezinárodní společenství. Hlavním cílem diplomové práce je zhodnotit, zda zhoršující se obchodní vztahy mezi USA a ČLR mohou mít závažnější ekonomické a politické dopady pro mezinárodní společenství a světovou ekonomiku. Vedlejšími cíli je zjistit, zda lze události, které se odehrávají v obchodních vztazích USA a ČLR od roku 2018, považovat za obchodní válku, a zda je vzhledem k této situaci pravděpodobné dlouhodobé zklidnění vztahů mezi zeměmi. Práce je rozdělená do tří kapitol. První se zabývá teoretickým pohledem na protekcionismus a obchodní války, druhá pojednává o změně zahraničně-obchodní politiky po nástupu Donalda Trumpa do úřadu a průběhem událostí 2017-2019. Třetí kapitola se zabývá budoucností vztahů velmocí a následky konfliktu pro světovou ekonomiku.
Klíčová slova: obchodní válka; protekcionismus; cla
Název práce: Potential Impact of Worsening Trade Relations between China and the US on the world economy
Autor(ka) práce: Mazánková, Zuzana
Vedoucí práce: Stuchlíková, Zuzana
Oponenti práce: Jiránková, Martina
The thesis deals with the topic of a trade war between the US and China and its potential impact on global economy. The main goal of the thesis is to evaluate whether worsening conditions could pose a threat to the international society and global economy. Other goals are to decide if current events (2017-2019) could be labelled as a trade war and whether there is a chance of a positive change in the relationskip between both countries.
Klíčová slova: trade war; tariffs; protectionism

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů