Spotřebitelské chování generace Y

Autor(ka) práce: Povýšilová, Emília
Vedoucí práce: Čermáková, Elvíra
Oponenti práce: Volfová, Jitka
Tato diplomová práce se zabývá problematikou spotřebního chování generace Y narozené v letech 1980-2000. Jako každá generace má i tato specifické charakteristiky, což je dělá jedinečnými spotřebiteli. Jelikož jsou doposud největší, nejrozmanitější a nejlépe informovanou generací, je velmi důležité pro podnikatele znát jejich spotřební návyky. Spektrum jejich zájmů je široké, tato práce se soustřeďuje na jejich zájmy v oblasti udržitelné spotřeby. Důležitost udržitelného rozvoje, nejen ve spotřebě, uznává i OSN, která zveřejnila 17 cílů udržitelného rozvoje, kterých by svět měl do roku 2030 dosáhnout. Jako klíčové prvky udržitelné spotřeby byly zvoleny: životní styl Zero Waste, metoda generálního úklidu domácnosti KonMari a bezobalové nakupování. Skrze rozhovory s českými představiteli těchto nových trendů a dotazníkové šetření s mileniály z celého světa práce mapuje aktuální sentiment v oblasti udržitelné spotřeby.
Klíčová slova: generace Y; spotřební chování; mileniálové; udržitelnost; Zero Waste; bezobalové nakupování; KonMari; swapování
Název práce: Consumer Behaviour of Generation Y
Autor(ka) práce: Povýšilová, Emília
Vedoucí práce: Čermáková, Elvíra
Oponenti práce: Volfová, Jitka
This Diploma Thesis deals with the subject of Consumer Behaviour of Generation Y born in the years 1980-2000. As any other generation, this one also has specific characteristics which makes them unique consumers. Given that they are the biggest, most diverse and best-informed generation so far, it is very important for entrepreneurs to know their shopping habits. The spectrum of their interests is wide, this thesis focuses on their concerns about sustainable consumption. The importance of sustainable development, not only in consumption, is also recognised by the UN. It published 17 sustainable development goals that the world should reach by year 2030. These were chosen as key elements of sustainable consumption: Zero Waste lifestyle, unpackaged shopping, KonMari decluttering method and swapping. This thesis maps out the current sentiment in the area of sustainable consumption by interviewing Czech representatives of the new trends and by surveying millennials from all around the world.
Klíčová slova: generation Y; millennials; consumer behaviour; sustainability; Zero Waste; unpackaged shopping; KonMari; swapping

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra obchodního podnikání a komerčních komunikací