Právo na slučování rodin v evropském a mezinárodním právu

Název práce: Právo na slučování rodin v evropském a mezinárodním právu
Autor(ka) práce: Marečková, Markéta
Vedoucí práce: Trávníčková, Zuzana
Oponenti práce: Stejskalová, Kristýna
Diplomová práce je zaměřena na problematiku základního lidského práva na rodinný život a s ním se pojícího prostředku k jeho realizaci v podobě slučování rodin. Hlavním cílem je přiblížit optiku posuzování a rozhodování dvou evropských soudů, a to SDEU a ESLP, jejichž judikaturní praxe zahrnuje rozhodování o problematice definování práva na rodinu a na slučování rodin. Následně tyto jejich postoje porovnat a vyvodit závěry, v čem se od sebe liší, a v čem se naopak shodují při svém postupu. Důraz je kladen na kritický nadhled obou soudů nad tímto tématem a jejich hlubší výklad těchto pojmů, které se v mezinárodním právu vyskytují jen v obecné rovině. Práce je rozdělena do dvou stěžejních částí. První z nich se bude věnovat teoretické fázi, kdy zmapuje ustanovení mezinárodních smluv upravujících lidská práva a základní svobody, jež se vztahují k právu na rodinný život a slučování rodin. Zároveň provede pro tuto problematiku také seznámení se s východisky a principy práva EU. V druhé části bude prezentována vybraná judikatura obou soudů vztahující se k definici rodiny a slučování rodiny. Následně budou tyto judikáty analyzovány a vyvedeny z nich obecné závěry o tom, jaký přístup oba soudy zastávají. Tyto závěry pak povedou ke společnému srovnání obou přístupů z hlediska společných a odlišných názorů na danou problematiku.
Klíčová slova: definice rodiny; slučování rodiny; ESLP; SDEU; lidská práva; respekt k rodinnému životu
Název práce: The Right to Family Reunification in the European and International Law
Autor(ka) práce: Marečková, Markéta
Vedoucí práce: Trávníčková, Zuzana
Oponenti práce: Stejskalová, Kristýna
The topic of this thesis serves to present the issue of the basic human right to family life and the connected practical instrument of the family reunification.The main target is to describe the decision-making process of two European courts, CJEU and ECHR in their case-law practise within the consideration of the issue of defining the law on family life and family reunification. Above that to compare and summarize of the evaluation what the main differences and main conformities of each other decision-making approach are. The emphasis is given to the critical approach of both courts on the subject and their deep explication of the issue, which is described in the international law in general sense. The thesis is divided into two parts. First of them is aiming to the theoretical approach to the subject as it is included in the international human rights conventions concerning the human right to family life and family reunification. The same approach will be applied to the basis and principals of the EU law. The second part will present the selected case-law of both courts concerning the definition of the family and family reunification. The cases will be deeply analysed and the general remarks and conclusions will be provided to get information about the attitudes of both courts. The conclusions will serve to provide comparison of the attitude of the courts to demonstrate their conformities and divergences in the opinion on this topic issue.
Klíčová slova: Definition of Family; Family reunification; ECHR; CJEU; Human rights; respect of family life

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Evropská integrace
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie