Zaměstnávání cizinců v České republice

Autor(ka) práce: Stříhavková, Lucie
Vedoucí práce: Šmíd, David
Oponenti práce: Říhová, Gabriela
Diplomová práce se zabývá zaměstnáváním cizinců na území České republiky. Cílem práce je zjistit, zda zaměstnávání cizinců má pozitivní vliv na firmu XY, která poskytla data pro praktickou část, jak z hlediska výkonu, tak vztahů na pracovišti. Dále je cílem práce analyzovat na základě dotazníků, jaké přínosy a problémy mají cizinci s prací v České republiky. V neposlední řadě práce shrnuje na základě zjištěných poznatků a statistik ekonomické i sociální dopady na Českou republiku. Práce je založena na datech z firmy XY a dotazníků, rozhovorů se zaměstnanců této firmy. V práci bylo dosaženo výsledků, že zaměstnávání cizinců přináší více pozitiv než negativ pro firmy i Českou republiku. Jsou tedy nepostradatelnou pracovní silou na trhu práce ČR.
Klíčová slova: zaměstnávání cizinců; pracovní migrace; zaměstnanecká karta; cizinec
Název práce: Employment of Foreigners in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Stříhavková, Lucie
Vedoucí práce: Šmíd, David
Oponenti práce: Říhová, Gabriela
This thesis deals with the employment of foreigners in the Czech Republic. The aim of the thesis is to find out whether employment of foreigners has a positive influence on the company XY, which provided data for the practical part, both in terms of performance and relationships in the workplace. Furthermore, the aim of the thesis is to analyze on the basis of questionnaires what benefits and problems foreigners have with working in the Czech Republic. Last but not least, the thesis summarizes the economic and social impacts on the Czech Republic based on the findings and statistics. The work is based on data from the company XY and questionnaires aswell as interviews with employees of this company. The results of this work were that employment of foreigners brings more positives than negatives for companies and the Czech Republic. They are therefore an indispensable labor force on the Czech labor market.
Klíčová slova: employee card; Employment of foreigners; foreigner; labor migration

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská