Analýza leadershipu v malých rodinných firmách s vícečlenným vedením

Název práce: Analýza leadershipu v malých rodinných firmách s viac-členným vedením
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom tejto diplomovej práce je identifikovať súčasné vnímanie leadershipu v malých rodinných firmách s viac-členným vedením pre súčasné a budúce rodinné firmy a pre ďalšie výskumy, ktoré by mohli na túto tému nadviazať. Na základe rešerše literatúry boli stanovené tri základné výskumné otázky. Kvalitatívny výskum pozostával z viacnásobných prípadových štúdií na vzorku piatich malých rodinných firiem s viac-členným vedením. Výsledok tejto práce môže pomôcť súčasným alebo budúcim malým rodinným firmám k rozhodnutiu aký počet jej členov zapojiť do vedenia a súčasne ako efektívnejšie pristupovať k riadeniu ľudí. Výstupom práce je tiež zistenie, že rodinné hodnoty pozitívne vplývajú na riadenie zamestnancov v malých rodinných firmách, pričom efektivita spočíva v rozdelení kompetencií na základe zamerania lídrov na úlohy a vzťahy a že budúcnosť leadershipu v malých rodinných firmách bude zameraná na komunikáciu a empatiu.
Klíčová slova: rodinná firma; rodinné podnikanie; leadership; duálny leadership
Název práce: Analysis of leadership in small family business with multiple leaders
Jazyk práce: Slovensky
The main aim of this diploma thesis is to identify the current perception of leadership in small family companies with multi-leadership for current and future family companies and at the same time for further research and academic work that could follow this topic. Based on the literature search, three basic research questions were identified and examined in the analytical part on the basis of qualitative research. The research consisted of multiple case studies on a sample of five small multi-leadership family firms. The outcome of this work can help current or future small family companies to decide whether to involve more members in the leadership and at the same time, how to manage people more effectively. The output of work is also finding that family values have a positive impact on staff management in small family companies, efficiency is also in the division of responsibilities upon the leaders focus on the roles and relationships and that the future of leadership in small family companies is in focusing on communication and empathy.
Klíčová slova: family business; family firm; leadership; dual leadership
Název práce: Analýza leadershipu v malých rodinných firmách s vícečlenným vedením
Jazyk práce: Slovensky
Cílem této práce je identifikovat současné vnímání leadershipu v malých rodinných firmách s vícečlenným vedením pro současné a budoucí rodinné firmy a pro další výzkumy, které by mohly na toto téma navázat. Na základě rešerše literatury byly stanoveny tři základní výzkumné otázky. Kvalitativní výzkum sestával z vícenásobných případových studií na vzorek pěti malých rodinných firem s vícečlenným vedením. Výsledek této práce může pomoci současným nebo budoucím malým rodinným firmám k rozhodnutí jaký počet jejích členů zapojit do vedení a současně jako efektivněji přistupovat k řízení lidí. Výstupem práce je také zjištění, že rodinné hodnoty pozitivně ovlivňují řízení zaměstnanců v malých rodinných firmách, přičemž efektivita spočívá v rozdělení kompetencí na základě zaměření lídrů na úkoly a vztahy a že budoucnost leadershipu v malých rodinných firmách bude zaměřena na komunikaci a empatii.
Klíčová slova: rodinná firma; duální leadership; rodinné podnikání; leadership

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská