Vplyv fyzickej aktivity podnikateľa na podnikateľský úspech

Název práce: Vplyv fyzickej aktivity podnikateľa na podnikateľský úspech
Jazyk práce: Slovensky
Podnikanie je považované za dôležitý faktor socio-ekonomickej prosperity. Podnikateľ ako osoba pritom môže významne ovplyvniť úspech alebo neúspech jeho podnikania. Práca skúma vplyv frekvencie fyzickej aktivity podnikateľa na podnikateľský úspech meraný počtom ľudí, ktorých podnikateľ zamestnáva. Z literatúry vieme, že tento vzťah je sprostredkovaný cez podnikateľovo úsilie o úspech, autonómiu, postoj k riziku a sociálne kontakty. Cieľom diplomovej práce je zistenie vzťahu frekvencie fyzickej aktivity podnikateľa a jeho podnikateľského úspechu. Štatistický súbor obsahuje 215 reprezentatívnych podnikateľov z Českej republiky a zo Slovenska. Za týmto účelom boli analyzované štandardizované dáta MML-TGI z roku 2017. Výsledkom lineárnej regresnej analýzy je, že vplyv fyzickej aktivity a podnikateľského úspechu nie je štatisticky významný. Ďalej sme zistili, že podnikateľský úspech negatívne ovplyvňuje podnikateľova autonómia a kladne naň zase pôsobí úsilie o úspech. Pohlavie bolo označené za významný faktor ovplyvňujúci podnikateľský úspech. Bol zistený pozitívny vplyv fyzickej aktivity na autonómiu, úsilie o úspech, adaptabilitu a postoj k riziku. Ostatné skúmané regresory boli v tomto vzťahu označené za nevýznamné.
Klíčová slova: frekvencia fyzickej aktivity; podnikanie; fyzická aktivita; podnikateľ; podnikateľský úspech
Název práce: Vplyv fyzickej aktivity podnikateľa na podnikateľský úspech
Jazyk práce: Slovensky
Podnikání je považované za důležitý faktor socio-ekonomické prosperity. Podnikatel jako osoba přitom může významně ovlivnit úspěch nebo neúspěch jeho podnikání. Práce zkoumá vliv frekvence fyzické aktivity podnikatele na podnikatelský úspěch měřený počtem lidí, které podnikatel zaměstnává. Z literatury víme, že tento vztah je zprostředkovaný skrze podnikatelovo úsilí o úspěch, autonomii, postoj k riziku a sociální kontakty. Cílem diplomové práce je zjištění vztahu frekvence fyzické aktivity podnikatele a jeho podnikatelského úspěchu. Statistický soubor obsahuje 215 reprezentativních podnikatelů z České republiky a ze Slovenska. Za tímto účelem byly analyzovány standardizovaná data MML-TGI z roku 2017. Výsledkem lineární regresní analýzy je, že vliv fyzické aktivity a podnikatelského úspěchu není statisticky významný. Dále jsme zjistili, že podnikatelský úspěch je negativně ovlivňován autonomií podnikatele a kladně na něj působí úsilí o úspěch. Pohlaví bylo označeno za významný faktor ovlivňující podnikatelský úspěch. Byl zjištěný pozitivní vliv fyzické aktivity na autonomii, úsilí o úspěch, adaptabilitu a postoj k riziku podnikatele. Ostatní zkoumané regresory byly v tomto vztahu označené za nevýznamné.
Klíčová slova: fyzická aktivita; frekvence fyzické aktivity; podnikání; podnikatel; podnikatelský úspěch
Název práce: Physical activity and its impact on entrepreneurial success
Jazyk práce: Slovensky
This paper explores an impact of entrepreneur´s frequency of physical activity on entrepreneurial success as its main objective. Entrepreneurship has been recognized as important for socio-economic prosperity. Entrepreneur as a person can significantly affect success of his company. Literature suggests that this relationship is moderated through entrepreneur´s achievement endeavors, risk behavior attitude, autonomy and social network. Sample contains 215 representatively selected entrepreneurs from Czechia and Slovakia. The 2017 annual MML-TGI questionnaire results were used as data source. Entrepreneurial success was measured by the number of employees. Findings of linear regression analysis suggest that the relationship between frequency of physical activity and entrepreneurial success is statistically insignificant. The impacts of entrepreneur's achievement endeavors, autonomy and gender on entrepreneurial success were found significant. The frequency of physical activity has a positive impact on entrepreneur's achievement endeavors, autonomy, adaptability and risk behavior attitude. Other relationships of examined regressors were marginal.
Klíčová slova: physical activity; entrepreneur; entrepreneurial success; frequency of physical activity; entrepreneurship

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská