Bezpečnostní politiky SELinuxu pro vybranou aplikaci prostředí Gnome

Název práce: Bezpečnostní politiky SELinuxu pro vybranou aplikaci prostředí Gnome
Autor(ka) práce: Baranyuk, Grygoriy
Vedoucí práce: Palovský, Radomír
Oponenti práce: Vadinský, Ondřej
Hlavním cílem bakalářské práce je vytvořeni modulu bezpečnostní politiky Security-Enhanced Linux pro grafickou uživatelskou aplikaci prostředí Gnome – Totem. Pro splnění cílů práce ta je rozdělena na 2 části. V první části práce jsou představeny obecné principy bezpečnosti informačních systémů a způsoby řízeni přístupu, které se používají v moderních operačních systémech GNU/Linux. Poslední kapitola druhé části je zcela věnovaná technologii SELinux: popisují se základní pojmy s tím spojené, způsoby řízeni přístupu, architektura a výhody použiti technologii. Druhá a poslední část práce je věnovaná tvorbě bezpečnostní politiky SELinux pro desktopovou aplikace Totem. Hlavním přínosem práce je funkční modul bezpečností politiky vytvořený pro aplikace Totem.
Klíčová slova: řízeni přístupu; SELinux; bezpečnostní politika; Linux; GNOME; Totem
Název práce: SELinux security policy for the selected application in GNOME environment
Autor(ka) práce: Baranyuk, Grygoriy
Vedoucí práce: Palovský, Radomír
Oponenti práce: Vadinský, Ondřej
The main aim of this thesis is to create a security policy module Security-Enhanced Linux for the graphical user application in environment Gnome – Totem. To achieve goal of the work it is divided into 2 parts. In the first part of the work are presented the general principles of security of information systems and methods of access control that are used in modern operating systems GNU/Linux. The last capitol of the first part is entirely dedicated to technology SELinux: describe the basic concepts connected with it, ways driven approach, the architecture and benefits of the use of technology. The second and last part of the work is devoted to the creation of SELinux security policy for the Totem desktop application. The main benefit of this work is the functional security policy module created for Totem application.
Klíčová slova: security policy; access control; Linux; SELinux; GNOME; Totem

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačního a znalostního inženýrství