Analýza vlivu krize 1929-1933 na československý pivovarský průmysl

Autor(ka) práce: Englerová, Anna
Vedoucí práce: Jakubec, Ivan
Oponenti práce: Drábek, Jakub
Autor se zabývá analýzou vlivu Velké hospodářské krize na vývoj v československém průmyslu a specificky v průmyslu pivovarském v 30. letech 20. století. Zkoumá vliv exportního charakteru československého průmyslu obecně, respektive pivovarského odvětví a státních intervencí na průběh a dopady krize. Dále porovnává dopady krize v pivovarském průmyslu jako celku se situací v regionálním pivovaru – Měšťanském pivovaru Klatovy.Přínosem práce je především zpracování dobové problematiky regionálního pivovaru, neboť nebyla v souvislosti s Velkou hospodářskou krizí dosud v dostupných zdrojích v tomto rozsahu popsána. Poznatky ze souvislostí zjištěných v praktické části práce lze využít při řešení dopadů budoucích hospodářských krizí nejen v pivovarském průmyslu.Vteoretické části práce autor zejména charakterizuje pivovarský průmysl i československý průmysl obecně v historickém kontextu s hlavním zřetelem k období po 1. světové válce, které bylo určující pro stav tuzemského pivovarnictví na počátku krize.Z analýz provedených v praktické části práce autor prokazuje signifikantní souvislosti mezi objemem exportu a indexem průmyslové výroby, mezi indexem průmyslové výroby a nezaměstnaností, specificky v pivovarském průmyslu mezi strukturou sortimentu a intenzitou dopadů VHK a ve speciálním případě proexportně orientovaného pivovaru mezi objemem exportu a celkovou produkcí pivovaru. Dále nalézá a popisuje souvislost mezi intervencemi státu vzhledem k pivovarskému průmyslu a vývojem hospodářské situace československých pivovarů v době krize. Prokazuje přímou souvislost mezi odlišnými podmínkami regionálního pivovaru a průběhem a intenzitou dopadů krize.Autor analyzuje dopady intervenčních opatření státu na pivovarské odvětví a uzavírá, že státní intervence bez úzké synergie s představiteli dotčeného odvětví mohou být neúčinné až škodlivé.
Klíčová slova: hospodářský vývoj; protikrizová opatření; Velká hospodářská krize; Měšťanský pivovar Klatovy; pivovarnictví
Název práce: Analysis of the impact of the 1929-1933 crisis on the Czechoslovak brewing industry
Autor(ka) práce: Englerová, Anna
Vedoucí práce: Jakubec, Ivan
Oponenti práce: Drábek, Jakub
Author analyzes the effect of Great Depression on development of Czechoslovakian brewing industry in 1930’s. Further, it compares the effect of Great Depression on the economy with the situation in regional brewery – “Měšťanský pivovar Klatovy“.The main contribution of this thesis is description of historical situation of regional brewery in connection to Great depression. There is no similar analysis of this extent. Findings of this thesis can be used for solving possible impacts of future recessions or depressions on brewing industry. In theoretical part of the thesis, author describes brewing industry after World War I and general situation in Czechoslovakian industry at that time.Practical part’s analysis points to significant correlation between export volumes and industrial production index and between industrial production index and unemployment rates. Further, it points to connection between magnitude of Great Depression’s effects and range of beer products and, in case of export-oriented breweries, correlation between beer export volumes and total beer production. Author also describes connection between government interventions in brewing industry and development of Czechoslovakian breweries during Great Depression.Author analyzes effects of government interventions on brewing industry and comes to conclusion that such interventions, implemented without greater cooperation with the industry representatives, can be ineffective and even harmful.
Klíčová slova: Brewery Klatovy; Great Depression; brewing; economic development; anti-crisis measures

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářské a politické dějiny 20. století
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářských dějin