Název práce: Národohospodářské souvislosti těžby hnědého uhlí na území Československa a České republiky v letech 1950-2000
Autor(ka) práce: Baloun, Matyáš
Vedoucí práce: Váňa, Daniel
Oponenti práce: Dufek, Pavel
Práce analyzuje rozvoj těžby hnědého uhlí v Československé republice a v České republice v druhé polovině 20. století a její vliv na ekonomiku, energetiku a životní prostředí. Práce je rozdělena do čtyř částí, kde v první je popsán vznik hnědého uhlí a jeho geologické rozmístění v krajině včetně významných hnědouhelných revírů. Následně je popsán vývoj rozvoje těžby uhlí na území Československa a jeho využití v energetice včetně proměny v první polovině 20. století vzhledem ke geopolitické situaci. Třetí část práce je rozdělena do třech období druhé poloviny 20. století a v každé z nich je zanalyzován: vývoj těžby uhlí v hospodářských souvislostech, energetický rozvoj s důrazem na hnědouhelné elektrárny, a vliv těžby a energetického odvětví na životní prostředí včetně následných rekultivací krajiny. Poslední závěrečná část, mapuje pomocí analýzy ze statistických ročenek a archivů, komplexní pohled na dané odvětví ve vymezeném období.I přes omezené primární statistické zdroje se podařilo potvrdit hypotézu: Těžba hnědého uhlí byla zásadní pro snahu o energetickou soběstačnost Československé republiky významně orientované na těžký průmysl. Zároveň na základě dostupných dat a výpočtů došlo k potvrzení, že hnědouhelná těžba měla pozitivní vliv na zaměstnanost a zahraniční obchod. Poslední zkoumanou otázkou, kterou se podařilo verifikovat, byla transformace hnědouhelné těžby a energetiky v 90. letech a její kladný přístup k vlivům na životní prostředí.
Klíčová slova: Česká republika; energetika; Československo; životní prostředí; těžba; hnědé uhlí
Název práce: Economic context of lignite mining in the territory of Czechoslovakia and the Czech Republic in 1950 - 2000
Autor(ka) práce: Baloun, Matyáš
Vedoucí práce: Váňa, Daniel
Oponenti práce: Dufek, Pavel
This work analyses the expansion of lignite mining in the Czechoslovak Republic and the Czech Republic in the second half of the 20th century and its effects on the economy, the energy industry and the environment. The work is divided into four chapters, the first of which outlines the formation of lignite and its geological distribution throughout the territory, including the locations of significant lignite coalfields. The following chapter describes how the expanding lignite mining industry developed in Czechoslovakia and the use of lignite in energy production, including changes in the first half of the 20th century affected by the geopolitical situation. The third chapter is divided into sections corresponding to three different time periods of the second half of the 20th century, which contain analysis of the development of coal mining in economic contexts, the development of energy production with an emphasis on lignite power plants, and the effects of mining and the energy industry on the environment including subsequent mine reclamation. The closing chapter uses analysis from statistical annuals and archives to provide a comprehensive overview of the industry in this time period.Despite the limited amount of primary statistical sources available, the work succeeded in confirming its primary hypothesis, that lignite mining was essential for a Czechoslovak Republic oriented mainly around heavy industry to attain energy self-sufficiency. Additionally, the available data supports the fact that lignite mining had a positive effect on employment and international trade. The final point examined and verified was how the transformation of the lignite mining and energy industries in the 1990s resulted in a more positive attitude towards environmental impacts.
Klíčová slova: brown coal; lignite; energy industries; environment; Czechoslovak Republic; Czech Republic; mining

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářské a politické dějiny 20. století
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářských dějin