Význam fyzické aktivity v prosociálním chování lidí

Název práce: Význam fyzické aktivity v prosociálním chování lidí
Autor(ka) práce: Laštovková, Petra
Vedoucí práce: Cingl, Lubomír
Oponenti práce: Máslo, Lukáš Augustin
Pravidelné cvičení bezesporu přispívá k lepšímu zdraví i psychické pohodě lidí a rovněž hraje důležitou roli při tvorbě společenského kapitálu. Cílem této práce je odhalit, zda a jakým způsobem fyzická aktivita ovlivňuje prosociální chování lidí, které je zkoumáno pomocí ekonomických her. Byl proveden experiment, do kterého se zapojili boxeři a thai-boxeři přímo ve svých klubech. Účastníci byli rozděleni do dvou skupin: před-tréninkové (kontrolní) a po-tréninkové, u které se v důsledku cvičení předpokládá vyplavení určitých hormonů ovlivňujících prosociálních chování. Výsledky ukazují významný rozdíl mezi skupinami pouze v důvěryhodnosti vůči jiným boxerům či thai-boxerům, který naznačuje negativní působení cvičení na ekonomickou kooperaci mezi sportovci. Zároveň experiment neodhaluje žádný významný vliv fyzické aktivity na prosociální chování účastníků k osobám, které se nevěnují bojovým sportům.
Klíčová slova: hormony; cvičení; box; prosociální chování; experimentální ekonomie; důvěra; důvěryhodnost; náklonnost
Název práce: The Effects of Physical Activity on Prosocial Behavior
Autor(ka) práce: Laštovková, Petra
Vedoucí práce: Cingl, Lubomír
Oponenti práce: Máslo, Lukáš Augustin
Regular exercise undoubtedly contributes to better health and well-being of people and also plays an important role in the creation of social capital. The aim of this work is to find out whether and how physical activity affects the prosocial behavior of people, which is examined by using economic games. The experiment was conducted involving boxers and thai-boxers directly in their clubs. Participants were divided into two groups: pre-training (control) group and post-training group. It is assumed that the pro-social behavior of participants in the post-training group may be affected by hormones washed out as a result of exercise. The results show a significant difference between groups only in credibility with other boxers or thai-boxers, which indicates a negative effect of exercise on economic cooperation among athletes. At the same time, the experiment does not reveal any significant impact of physical activity on the prosocial behavior of participants towards non-combatants.
Klíčová slova: trust; trustworthiness; reciprocity; hormones; exercise; boxing; prosocial behavior; experimental economics

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Fakulta: Národohospodářská fakulta