Analýza fiskální politiky ve Velké Británii v letech 1945-1970

Autor(ka) práce: Hanusová, Jitka
Vedoucí práce: Ševčíková, Michaela
Oponenti práce: Váňa, Daniel
Tato diplomová práce se zaměřuje na fiskální politiku aplikovanou ve Velké Británii v letech 1945-1970. Po druhé světové válce země se země přiklonila k intervencionistickému řízení hospodářské politiky, kterou zde reprezentuje především politika stop and go. Vládní výdaje byly za labouristické vlády výrazně nižší než za vlády konzervativní. Celkové vládní výdaje konzervativní vlády konzistentně rostly, a to i v kontrastu s tím, že labouristé během své vlády museli financovat poválečnou obnovu. Konzervativci vydávali na sociálních výdajích průměrně více než labouristická vláda. Průměrně v reálném vyjádření konzervativci v letech 1952-1964 vynaložili na důchodový systém, zdravotnictví, vzdělávání i na sociální systém každý rok dvojnásobné množství peněz ve srovnání s labouristickou stranou.
Klíčová slova: Velká Británie; hospodářská politika; dějiny ekonomického myšlení; ekonomické školy
Název práce: Analysis of fiscal policy in Great Britain in 1945-1970
Autor(ka) práce: Hanusová, Jitka
Vedoucí práce: Ševčíková, Michaela
Oponenti práce: Váňa, Daniel
This diploma thesis focuses on fiscal policy applied in Great Britain in 1945-1970. After the Second World War, the country was in favor of interventionist management of economic policy, represented here mainly by stop and go policy. Government spending was significantly lower under the Labor government than under the conservative government. Total government spending by the Conservative government grew consistently, even in contrast to the fact that laborers had to finance post-war reconstruction during their reign. Conservatives spent on average social spending more than the Labor government. On average, in real terms, the Conservatives spent twice as much money each year on the pension system, health care, education and the welfare system as compared to the Labor Party. They did not take advantage of rising real GDP as a support for reforms and continued their labor policies.
Klíčová slova: History of Economic Thoughts; Economic Policy; Great Britain; Economic Theory

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářské a politické dějiny 20. století
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky