Skupinová kompozice a averze k riziku: důkaz z televizní soutěže

Název práce: Group composition and risk aversion: evidence from TV game show
Autor(ka) práce: Konvičný, Martin
Vedoucí práce: Cingl, Lubomír
Oponenti práce: Miklánek, Tomáš
Jazyk práce: English
The thesis uses the Czech TV game show Taxík as a natural experiment to analyze decision- making under uncertainty. It provides a unique opportunity to explore how heterogeneous teams, as well as individuals, decide in a tightly controlled environment with diverse subject pool and large stakes. This study presents evidence that the male effect on willingness to choose risky choice prevails in small mixed teams. In terms of three-member groups, the decision-making process under uncertainty is more complex and cannot be explained only by gender compositions. The research has implications for imposing quotas on gender balance in companies’ executive boards.
Klíčová slova: Decision Making; Collective Decision Making; Risk Aversion; Uncertainty; TV show
Název práce: Skupinová kompozice a averze k riziku: důkaz z televizní soutěže
Autor(ka) práce: Konvičný, Martin
Vedoucí práce: Cingl, Lubomír
Oponenti práce: Miklánek, Tomáš
Jazyk práce: English
Ve své práci využívám českou televizní soutěž Taxík k analýze rozhodování za nejistoty v přirozeném prostředí. Formát pořadu umožňuje prozkoumat na široké škále pozorovaných subjektů, jak se rozhodují různorodé týmy i jednotlivci v striktně regulovaném prostředí při vysokých částkách. Výsledkem mé práce je důkaz, že mužský prvek převáží v malé smíšené skupině při ochotě zvolit riskantní možnost. U skupin tvořených třemi členy je proces rozhodování složitější a nemůže být vysvětlen pouze na základě kompozice skupiny z pohledu pohlaví. Práce přináší poznatky, které mohou být využity v rámci politik zabývajících se genderovou rovnováhou ve výkonných orgánech společností.
Klíčová slova: kolektivní rozhodování; averze k riziku; televizní soutěž; Rozhodování; nejistota

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Fakulta: Národohospodářská fakulta