Využití skóringu v procesu vymáhání pohledávek

Název práce: Využití skóringu v procesu vymáhání pohledávek
Autor(ka) práce: Kozina, Anastasiia
Vedoucí práce: Witzany, Jiří
Oponenti práce: Kučerová, Adéla
Následující práce se skládá ze tří části. První část seznamuje čtenáře s pojmem “úvěrové riziko” a jeho řízením v bankách, v další části lze nalézt základní principy a postup vymáhání pohledávek v bankovním sektoru. Třetí kapitola se zaměřuje na popis a teoretická východiska skóringového modelu a jeho vyvinutí na základě logistické regrese. V závěrečné části bude tato metoda implementována v analýze aktuálních dat o dlužnících jedné z českých bank. Základním cílem výstupu analýzy je posoudit v jakých případech telefonický způsob vymáhání bude s největší pravděpodobností efektivní a navrhnout systém, na jehož základě bude možné rozhodnout, zda u konkrétní pohledávky se vyplatí vymáhat prostřednictvím telefonické komunikace.
Klíčová slova: skóring; pohledávky; retailové bankovnictví; strojové učení; kreditní riziko; logistická regrese; proces vymáhání pohledávek
Název práce: The application of scoring in the debt recovery process
Autor(ka) práce: Kozina, Anastasiia
Vedoucí práce: Witzany, Jiří
Oponenti práce: Kučerová, Adéla
The following work consists of three parts. The first part introduces the reader to the term “credit risk” and its management in banks, in the next part are described the basic principles and procedure of debt recovery in the banking sector. The third chapter will focus on the theoretical basis of the scoring model and building based on logistic regression. In the final part, this method will be implemented in the analysis of current data on debtors of one of the Czech banks. The main objective of the analysis output is to assess in which cases the telephone recovery method will most likely be effective and to propose a system on the basis of which it will be possible to decide whether a particular receivable is worth recovering by telephone communication.
Klíčová slova: credit risk; logistic regression; retail banking; scoring; receivables; machine learning; collection

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finanční inženýrství
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví