Dopad IFRS 9 na banky

Autor(ka) práce: Manina, Ondřej
Vedoucí práce: Dvořák, Petr
Oponenti práce: Budská, Petra
Práce je věnována dopadu přechodu na nový účetní standard IFRS 9, jenž od 1. ledna 2018 nahradil předchozí standard IAS 39. Cílem přechodu na nový standard bylo zajištění stability bankovního sektoru. Toho má být dosaženo včasnou a dostatečnou tvorbou opravných položek v době před zhoršením ekonomické situace. První část práce se zabývá diferencemi obou standardů. Druhá část pak analyzuje zástupce České a Slovenské republiky z pohledu přechodu na nový standard, jeho dopadů na opravné položky a kvalitu portfolia úvěrových pohledávek daných bank. Poslední část pak hodnotí v obecné rovině možný dopad na bankovní sektor.
Klíčová slova: kreditní riziko; kreditní stupně; opravné položky; NPL; IFRS 9
Název práce: IFRS 9 impact on banks
Autor(ka) práce: Manina, Ondřej
Vedoucí práce: Dvořák, Petr
Oponenti práce: Budská, Petra
The aim of this diploma theses is to analyse the impact of the new accounting standard IFRS 9, which replaced the previous standard IAS 39 with effect as of 1st January 2018. The objective of the development of the new standard was to ensure the stability of the banking sector. This goal should be achieved by timely and sufficient provisioning before the economic situation deteriorates. The first part deals with the main differences of both standards. The second part then analyses the representatives of the Czech and Slovak Republics in terms of transition to the new standard and its impact on provisions and the quality of the portfolio of credit receivables. The last part then assesses in general terms the possible impact on the banking sector.
Klíčová slova: credit risk; credit stages; impairments; NPL; IFRS 9; provisions

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finanční inženýrství