Komparace korporátního zdanění ve vybraných zemích

Název práce: Komparace korporátního zdanění ve vybraných zemích
Autor(ka) práce: Krudenc, Antonín
Vedoucí práce: Moučková, Michaela
Oponenti práce: Vítek, Leoš
Tato diplomová práce se zabývá komparací korporátní daně v České republice, Slovensku, Irsku a Nizozemsku. Práce je rozdělena do šesti částí. První část pojednává obecně o daňové politice. Druhá část se zabývá iniciativou BEPS a její implementací. Třetí část je zaměřena na metody agresivního daňového plánování. Čtvrtá část se zabývá systémem korporátní daně ve vybraných státech a komparací mezi nimi. Pátá kapitola je zaměřena na přímé zahraniční investice a jejich vývoj v jednotlivých státech. A šestá poslední část se věnuje komparaci na základě daňových a makroekonomických ukazatelů. Závěrem je v práci provedena regresní analýza pro zjištění na čem závisí vývoj poměru odchozích a příchozích přímých zahraničních investic a také čím je ovlivněn vývoj míry výnosnosti zahraničních investic. Cílem práce je především komparace států na základě konstrukce korporátní daně, na základě makroekonomických ukazatelů a také vytvořit model, který by zachytil, na čem závisí vývoj výše uvedených ukazatelů.
Klíčová slova: korporátní daň; BEPS; komparace; přímé zahraniční investice
Název práce: Comparison of corporate taxation in selected countries
Autor(ka) práce: Krudenc, Antonín
Vedoucí práce: Moučková, Michaela
Oponenti práce: Vítek, Leoš
This thesis deals with the comparison of corporate tax in the Czech Republic, Slovakia, Ireland and Netherlands. Thesis is divided into six parts. The first part deals generally with tax policy. The second part deals with the BEPS initiative and its implementation. The third part is focused on methods of aggressive tax planning. The fourth part deals with the system of corporate income tax in selected states and comparison between them. The fifth part is focused on foreign direct investments and their development in selected states. And the sixth part deals with comparison based on tax and macroeconomic indicators. At the end a regression analysis is perfomed to find out what the development of the ratio of outgoing and incoming foreign direct investments depends on and how the rate of return of foreign investments is influenced. The aim of this thesis is to compare the states based on the construction of corporate tax, on the basis of macroeconomic indicators and also to create a model that would capture the development of the above indicators.
Klíčová slova: BEPS; corporate income tax; comparison; foreign direct investments

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví