Postupy při zavádění nástrojů Smart Cities v České republice

Autor(ka) práce: Štěch, Martin
Vedoucí práce: Toth, Petr
Oponenti práce: Prokýšek, Miloš
Cílem této diplomové práce je zhodnotit, zda pro projekty Smart Cities jsou vhodné dané metody hodnocení veřejných investic. Práce uvádí, jak lze upravit zahraniční analýzu nákladů a výnosů pro české prostředí. Záměrem práce je usnadnit rozhodování veřejným subjektům při implementaci konkrétního prvku Smart City. Práce se v teoretické části nejprve věnuje definováním pojmu a konceptu Smart City, následně je popsána problematika veřejného sektoru, veřejných statků a dalších pojmů s tím spojených. V praktické části je na základě poznatků z uvedených příkladů sestavena analýza nákladů a výnosů projektu Smart pro město Písek, kterou lze s příslušnými úpravami použít i pro jiná města vČeské republice. Hlavním přínosem práce je analýza dostupnosti dat na konkrétní Smart City aktivitě v České republice.
Klíčová slova: hospodárnost; efektivnost; Smart City; Cost benefit analýza (CBA); účelnost; veřejný projekt
Název práce: PROCEDURES OF THE IMPLEMENTATION OF SMART CITIES IN THE CZECH REPUBLIC
Autor(ka) práce: Štěch, Martin
Vedoucí práce: Toth, Petr
Oponenti práce: Prokýšek, Miloš
The main aim of this thesis is to determine if evaluation methods of public investments are suitable for Smart Cities projects. The thesis states how cost benefit analysis from foreign country should by modified to czech environment. The intention of thesis is to facilitate decision making for public entities in the implementation of a specific Smart City element. In the theoretiacal part, the thesis defines the concept of Smart City, then public sector issues, public goods issues and other things related with this topic. In the practical part there is assembled a sample of cost benefit analysis for Smart project in the city Písek, which could also be used with some adjustments for other cities in Czech republic. The main benefit of this thesis is data sufficiency analysis for specific Smart City example in Czech republic.
Klíčová slova: Cost benefit analysis (CBA); Efficiency; Smart City; Economy; Effectiveness; public project

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Regionalistika a veřejná správa
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra regionálních studií