Dopad novely rozpočtového určení daní od roku 2017

Autor(ka) práce: Grůšová, Markéta
Vedoucí práce: Sedmihradská, Lucie
Oponenti práce: Morávková, Jana
Cílem mé práce je zjistit, zda novela č. 391/2015 Sb., zákona č. 243/2000 Sb., zvýšila obcím daňové příjmy ze sdílených daní v roce 2017. Dále bych chtěla zjistit, jaký vliv měla novela na obce, které historicky získávaly vysoké daňové příjmy z 30% podílu na dani z příjmů fyzických osob ze samostatné činnosti. V první kapitole se věnuji vývoji v legislativě od roku 1993 až do roku 2017, na základě které obcím plynou do jejich rozpočtů daňové příjmy. V další kapitole se věnuji vývoji celkových příjmů u obcí. V následující kapitole analyzuji očekávané dopady novely dle Ministerstva financí České republiky pro obce. V další kapitole porovnávám predikované daňové příjmy ze sdílených daní a skutečné daňové příjmy ze sdílených daní u obcí v roce 2017. Následně analyzuji, zda se obcím v roce 2017 zvýšily daňové příjmy a o kolik ze sdílených daní oproti roku 2016. V další části své práce jsem se věnovala obcím, které historicky získávaly nadprůměrné daňové příjmy z 30% podílu na dani z příjmů fyzických osob. V poslední kapitole své práce se detailně věnuji třem obcím, které vykazují extrémní hodnoty u daně z příjmů fyzických osob ze samostatné činnosti.
Klíčová slova: rozpočtové určení daní; daňové příjmy obcí; 30% motivační prvek
Název práce: The impacts of amendment of budgetary allocation of taxes from 2017
Autor(ka) práce: Grůšová, Markéta
Vedoucí práce: Sedmihradská, Lucie
Oponenti práce: Morávková, Jana
The aim of my Master thesis is to assess whether amendment No. 391/2015 Coll. to Act No. 243/2000 Coll. increased the tax revenues from shared taxes of municipalities in 2017. Furthermore, I would like to determine what effect the amendment had on municipalities that historically earned high tax revenues from their share on the personal income tax from self-employment activities. The first chapter describes the development of legislation regulating the allocation of tax revenues among the municipalities between 1993 and 2017. The second chapter is devoted to the development of total municipal revenues. In the following chapter I analyze the expected impacts of the amendment on the municipalities pursuant to the Czech Ministry of Finance. The fourth chapter contains a comparison of predicted and actual revenues from shared taxes of municipalities in 2017. Subsequently, I analyze whether the tax revenues of municipalities increased in 2017 and by what amount from shared taxes in comparison to 2016. In the second part of my thesis, I analyze the municipalities that historically obtained above-average tax revenues from the their share on the personal income tax from self-employment activities. In the last chapter, I discuss three municipalities which showed extreme figures as regards the personal income tax from self-employment activities.
Klíčová slova: budgetary allocation of taxes; revenues of municipalities; shared taxes

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví