Název práce: Komparace daně z příjmů právnických osob v České republice a Itálii a způsoby její optimalizace v návaznosti na účetnictví
Autor(ka) práce: Hájková, Anežka
Vedoucí práce: Molín, Jan
Oponenti práce: Králíček, Vladimír
Cílem této diplomové práce je analyzovat a následně porovnat daň z příjmů právnických osob v České republice a Itálii. Práce je rozdělena na tři části, první část se věnuje účetním systémům, druhá část pak daňovým systémům v České republice a Itálii. Třetí část je již konkrétně zaměřena na daň z příjmů právnických osob, přičemž největší důraz je zde kladen na úpravu výsledku hospodaření na základ daně, osvobození od daně, daňové odpočty a slevy na dani. Tato část obsahuje vždy teoretický podklad a ve většině případů i praktickou aplikaci získaných poznatků na modelových příkladech. V příkladech jsou uvedena řešení dle českých a italských postupů a ta jsou následně porovnána. Součástí této kapitoly je i závěrečný komplexní příklad a doporučení pro jednotlivé země v oblasti daně z příjmů právnických osob.
Klíčová slova: Daň z příjmů právnických osob; Česká republika; Itálie; komparace; IRES
Název práce: Comparison of corporate income tax in the Czech Republic and Italy and ways of tax optimization in relation to accounting
Autor(ka) práce: Hájková, Anežka
Vedoucí práce: Molín, Jan
Oponenti práce: Králíček, Vladimír
The aim of this master thesis is to analyze and subsequently compare corporate income tax in the Czech Republic and Italy. The thesis is devided into three parts, the first part deals with accounting systems, the second one with tax systems in the Czech Republic and Italy. The third part is specifically focused on corporate income tax with the greatest emphasis on adjustments to a profit registered in financial accounts to establish a tax base, on tax exemptions, tax deductions and tax credits. This part always contains a theoretical background and in most cases also a practical application of acquired knowledge on model examples. The examples show solutions according to the Czech and Italian approaches and these solutions are subsequently compared. This chapter also contains a final summarizing example and corporate income tax recommendations for both countries.
Klíčová slova: Corporate income tax; comparison; the Czech Republic; Italy; IRES

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 31. 8. 2019