Dopady doporučení ČNB k řízení rizik spotřebitelských úvěrů na hypoteční trh

Název práce: Dopady doporučení ČNB k řízení rizik spotřebitelských úvěrů na hypoteční trh
Autor(ka) práce: Babyčová, Olga
Vedoucí práce: Dvořák, Petr
Oponenti práce: Kučerová, Adéla
Diplomová práce je zaměřena na analýzu nemovitostního a s ním souvisejícího hypotečního trhu. Zabývá se Doporučením České národní banky týkajícího se řízení rizik spojených s poskytováním spotřebitelských úvěru za účelem financování nákupu rezidenčních nemovitostí. Cílem práce je analyzovat a zhodnotit dopad tohoto doporučení do objemů úvěrových portfolií pěti významných bankovních poskytovatelů úvěrů v České republice v období mezi lety 2015-2018. Po kvantitativní analýze lze tvrdit, že Doporučení ČNB měla zpomalující účinky na vývoj výše úvěrového respektive hypotečního portfolia úvěrových institucí z pohledu objemu nově poskytnutých úvěrů. Do budoucna je předpoklad podobného průběhu jako doposud, neboť ČNB uvedla, že očekává zpomalování růstu cen rezidenčních nemovitostí a tedy se nepředpokládá zpřísňování doporučených kritérií ze strany České národní banky.
Klíčová slova: Doporučení ČNB; hypoteční úvěr; nemovitostní trh; finanční stabilita; úvěrové instituce
Název práce: Impact of the CNB risk management recommendation for consumer loans to the mortgage market
Autor(ka) práce: Babyčová, Olga
Vedoucí práce: Dvořák, Petr
Oponenti práce: Kučerová, Adéla
This diploma thesis is focused on analysis of the real estate and related mortgage market. It deals with the Recommendation of the Czech National Bank concerning the management of risks associated with the grant of consumer credit for the purpose of financing the purchase of residential property. The purpose of this work is to analyze and evaluate the impact of this recommendation on the volumes of loan portfolios of five major bank lenders in the Czech Republic in the period 2015-2018. After following quantitative analysis, it is possible to assume that the Czech National Bank Recommendations had a slowing effect on the growth of the credit and mortgage portfolio of loan institutions in terms of the volume of newly granted loans. In the future, it is assumed a similar course, as the Czech National Bank stated that it expects a deceleartion in residential property price growth and therefore the Czech National Bank is not expected to tighten the recommended criteria.
Klíčová slova: Czech National Bank Recommendations; real estate market; loan institutions ; mortgage; financial stability

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví