Evidence hospodářských transakcí a zdanění individuálního podnikatele v IT

Název práce: Evidence hospodářských transakcí a zdanění individuálního podnikatele v IT
Autor(ka) práce: Achimovičová, Natálie
Vedoucí práce: Molín, Jan
Oponenti práce: Králíček, Vladimír
Cílem této bakalářské práce je porovnat daňovou evidenci a vedení účetnictví s dopadem na základ daně a z hlediska vypovídací schopnosti pro uživatele. V teoretické části je vysvětlena základní terminologie, která je rozdělena do čtyř kapitol. Ty jsou seřazeny tak, aby odpovídaly průběhu podnikání od založení podnikání, přes evidenci hospodářských transakcí, až po podání daňového přiznání. V druhé části práce je zpracován modelový příklad, díky kterému je možné tyto dvě evidence porovnat a vyvodit závěr, zda je pro podnikatele výhodnější využívat daňovou evidenci, nebo účetnictví. Práce je zaměřena na individuálního podnikatele, který poskytuje služby v oboru informačních technologií. Této skutečnosti jsou přizpůsobeny i transakce, které se ve vzorovém příkladu vyskytují.
Klíčová slova: daňová evidence; účetnictví; IT; individuální podnikatel; podnikání
Název práce: Keeping records of economic transactions and taxation of individual entrepreneurs in IT sector
Autor(ka) práce: Achimovičová, Natálie
Vedoucí práce: Molín, Jan
Oponenti práce: Králíček, Vladimír
The aim of this bachelor thesis is to compare tax records and accounting with the impact on the tax base and in terms of user friendliness. The theoretical part explains the basic terminology, which is divided into four chapters, these are ordered to correspond to the course of business from the establishment of business, through the recording of economic transactions, to filing a tax return. In the second part of the thesis is worked out a model example, which makes it possible to compare these two recording methods and to conclude whether it is more convenient for entrepreneurs to use single-entry accounting or regular accounting. The thesis is focused on an individual entrepreneur who provides services in the field of information technology. The transactions that occur in the model example are adapted to this fact.
Klíčová slova: individual enterpreneur; IT; business; single-entry accounting; accounting

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 28. 11. 2019