Význam odložené daně pro účetní závěrku

Název práce: Význam odložené daně pro účetní závěrku
Autor(ka) práce: Mašková, Aneta
Vedoucí práce: Molín, Jan
Oponenti práce: Müllerová, Libuše
Bakalářská práce je zaměřena na význam odložené daně v účetní závěrce podnikatelů. Odložená daň je zde především rozebírána jako důležitý účetní prvek, který napomáhá účetní jednotce vyhovět účetním zásadám. První kapitola je věnována stručné charakteristice odložené daně a jsou zde shrnuty nejpodstatnější účetní zásady. V druhé kapitole jsou rozebrány metody výpočtu a pravidla vykazování odložené daně. Třetí kapitola se zabývá trvalými a přechodnými rozdíly a jejich vlivem na efektivní daňovou sazbu účetní jednotky. Ve čtvrté a páté kapitole jsou popsány tituly pro vznik odložené daňové pohledávky a odloženého daňového závazku. Poslední kapitola je zaměřena na specifické případy vzniku odložené daně v Mezinárodních standardech účetního výkaznictví. Cílem bakalářské práce je popsat základní funkce odložené daně, shrnout nejčastější i méně časté tituly jejího vzniku a také zohlednit její vliv na efektivní daňovou sazbu.
Klíčová slova: odložená daň; efektivní daňová sazba; akruální princip
Název práce: The Purpose of Deferred Tax in an Annual Report
Autor(ka) práce: Mašková, Aneta
Vedoucí práce: Molín, Jan
Oponenti práce: Müllerová, Libuše
The bachelor thesis focuses on the meaning of deferred tax in the annual report of businesses. In this thesis, deferred tax is looked at as an important accounting element, which helps to fulfil the accounting principles. The first chapter is dedicated to a brief characteristic of the deferred tax and includes a summary of the most important accounting principles. In the second chapter, there are methods of calculation and rules for disclosure of the deferred tax. The third chapter focuses on permanent and temporary differences and their influence on the effective tax rate of the accounting unit. Chapters four and five include causes for creation of deferred tax assets and liabilities. The last chapter shows specific cases in which a deferred tax asset or liability arises according to International Financial Reporting Standards.
Klíčová slova: deferred tax ; effective tax rate; accrual principle

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 26. 9. 2019