Přijetí EURA Českou republikou, ano či ne

Autor(ka) práce: Honyš, Karel
Vedoucí práce: Vejmělek, Jan
Oponenti práce: Šíma, Ondřej
Cílem diplomové práce bylo znázornit rozdíl mezi vývojem HDP ČR, kdyby nedošlo v listopadu 2013 k zavedení režimu kurzového závazku ze strany ČNB, ale měla na druhou stranu silný reálný efektivní měnový kurz eura, kdyby byla v eurozóně. Jelikož ČR není v eurozóně, může se v období krize bránit proti ekonomickým cyklům i s pomocí monetární politiky ovlivňujících sílu měnového kurzu národní měny. Kdyby však ČR byla součástí eurozóny, tak o tento nástroj přichází. Výsledek diplomové práce ukazuje, že teoretický vývoj HDP, kdyby ČR byla od roku 2009 v eurozóně, by byl k 31.12.2018 o 158,588 mld. Kč nižší než HDP ČR s intervencemi ČNB. Na základě pouze těchto výsledků by v současnosti Česká republika euro přijímat neměla.
Klíčová slova: eurozóna; monetární politika; DSGE model; přijetí eura; regresní analýza; Česká republika
Název práce: Adoption of the euro by the Czech Republic, yes or no
Autor(ka) práce: Honyš, Karel
Vedoucí práce: Vejmělek, Jan
Oponenti práce: Šíma, Ondřej
The aim of the diploma thesis was to illustrate the difference between the Czech Republic's GDP development if the CNB did not introduce an exchange rate commitment regime in November 2013, but on the other hand had a strong real effective exchange rate of euro, as if it were in the euro area. Since the Czech Republic is not in the euro area, in times of crisis it can defend itself against these economic cycles with the help of monetary policy affecting the strength of the exchange rate of the national currency. However, if the Czech Republic were part of the euro area, this instrument would be lost.The result of the thesis shows that the theoretical development of GDP, if the Czech Republic had been in the euro area since 2009, would be by 31.744 billion CZK lower than the Czech Republic's GDP with CNB interventions as of 31/12/2018. This output means that at present the Czech Republic should not accept the euro as its national currency.
Klíčová slova: euro area; adoption of the euro; monetary policy; The Czech Republic; regression analysis; DSGE model

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finanční inženýrství
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky