Segmentace bankovního trhu v České republice

Název práce: Segmentace bankovního trhu v České republice
Autor(ka) práce: Kotnová, Kristýna
Vedoucí práce: Koudelka, Jan
Oponenti práce: Petržilka, Michal
Cílem diplomové práce je pomocí vhodné kombinace segmentačních kritérií odkrýt segmenty bankovních klientů starších patnácti let v České republice na retailovém trhu, které budou plnit podmínky vnitřní homogenity a vnější heterogenity, tyto segmenty popsat a navrhnout vhodný marketingový přístup k jejich oslovení. Teoretická část práce vymezuje pojmy, fáze a metody tržní segmentace a spotřebního chování a věnuje se bankovnímu retailovému trhu v České republice. V první polovině praktické části je na základě sekundárních dat a provedených analýz odkryto celkem pět segmentů. K odkrytí segmentů a rozvoji jejich profilu je využito několika vícerozměrných statistických analýz včetně faktorové analýzy, shlukové analýzy, obecné analýzy, kontingenční analýzy, korespondenční analýzy, vícerozměrného škálování a popisných statistik. Ve druhé polovině praktické části jsou na základě primárních dat a provedených analýz odkryty celkem čtyři segmenty. K odkrytí segmentů a rozvoji jejich profilu je využito tří vícerozměrných statistických analýz včetně faktorové analýzy, shlukové analýzy a kontingenční analýzy.
Klíčová slova: Retailové bankovnictví; MML-TGI; Segmentace trhu; Faktorová analýza; Shluková analýza
Název práce: Segmentation of Bank Customers in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Kotnová, Kristýna
Vedoucí práce: Koudelka, Jan
Oponenti práce: Petržilka, Michal
The purpose of my master’s thesis is to identify various segments of banking clients over fifteen years old in the Czech Republic in the retail market using the appropriate combination of variables, which will fulfil the conditions of internal homogeneity and external heterogeneity, describe these segments and propose a suitable marketing approach to address them. The theoretical part defines the concepts, phases and methods of market segmentation and consumer behaviour, and describes the banking retail market in the Czech Republic. In the first half of the practical part, based on the secondary data and the performed analyses, a total of five segments are uncovered. Several multivariate statistics analyses are used to uncover segments and develop their profile, including factor analysis, cluster analysis, general analysis, contingency analysis, correspondence analysis, multivariate scaling, and descriptive statistics. In the second half of the practical part, based on the primary data and the performed analyses, a total of four segments are uncovered. Three multivariate statistics analyses are used to uncover segments and develop their profile, including factor analysis, cluster analysis and contingency analysis.
Klíčová slova: Market segmentation; MML-TGI; Retail banking; Cluster analysis; Factor analysis

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská