Analýza tvorby scény z filmu Jurský park od režiséra Stevena Spielberga

Název práce: Analýza tvorby scény z filmu Jurský park od režiséra Stevena Spielberga
Autor(ka) práce: Holan, Ondřej
Vedoucí práce: Kepka, Ondřej
Oponenti práce: Horný, Stanislav
Adaptace z knižní do audiovizuální verze vyžaduje obvykle kvůli změně formátu úpravy lokací, postav či děje. Film Stevena Spielberga má své kořeny ve stejnojmenné knižní předloze Jurský park od spisovatele Michaela Crichtona.Účelem této práce je zjistit, k jakým změnám Steven Spielberg sáhnul, když adaptoval toto dílo. Bude porovnávána jedna specifická scéna z filmu. Tato scéna bude i zpětně přepsána do technického scénáře, jenž bude detailně analyzován. K porozumění budou sloužit i osobní vzpomínky jednotlivých tvůrců.Cílem je zjistit, jaké metody použil Steven Spielberg ve filmu, aby představil hlavního antagonistu.
Klíčová slova: Jurský park; film; Steven Spielberg; adaptace; technický scénář
Název práce: Analysis of the creation of a scene from the film Jurassic Park by director Steven Spielberg
Autor(ka) práce: Holan, Ondřej
Vedoucí práce: Kepka, Ondřej
Oponenti práce: Horný, Stanislav
Adapting a book into an audio-visual version usually requires adjusting locations, characters, or action due to the change of the format. Steven Spielberg's film has its roots in the book of the same name Jurassic Park by writer Michael Crichton.The purpose of this work is to find out what changes Steven Spielberg made when he adapted this piece of literature. One specific scene from the film will be compared. This scene will also be rewritten into a shooting script, which will be analyzed in detail. The personal memories of the individual creators will also be considered.The goal is to find out what methods Steven Spielberg used in the film to introduce the main antagonist.
Klíčová slova: shooting script; film; adaptation; Jurassic Park; Steven Spielberg

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Multimédia v ekonomické praxi
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky