Důchodová politika v evropských zemích

Název práce: Dôchodková politika v krajinách Európy
Jazyk práce: Slovensky
Jedným z najzávažnejších globálnych problémov je v súčasnej dobe rast svetového obyvateľstva a jeho starnutie. Je tak na mieste vykonávať odborné analýzy a hľadanie riešení s cieľom aspoň zmierniť dopad tohto javu na dianie v spoločnosti. Práca sa venuje analýze dôchodkových politík vo vybraných európskych krajinách. V prvej časti je vysvetlený stručný historický vývoj, základná terminológia a reálie dôchodkového zabezpečenia. Následne je pozornosť venovaná detailnejšej charakteristike hlavných typov penzijných sociálnych modelov. V ďalšej časti práce je problematika starnutia a dôchodkových systémov aplikovaná na priestor Európskej Únie a následne na 5 vybraných členských štátov. Posledná časť práce bližšie opisuje problematiku tvorby modelov penzijných schém, penzijných záväzkov a ich implementáciu do systémov národných účtov. Na základe získaných poznatkov z tejto práce možno usúdiť, že aj napriek niekoľkým odchýlkam v hodnotách ukazovateľov je starnutie európskeho svetadiela nevratný proces a potreba uvedomenia si tohto faktu je nevyhnutná.
Klíčová slova: dôchodkové systémy; Európa; demografický vývoj; penzijné záväzky; dôchodok
Název práce: Retirement policy in European countries
Jazyk práce: Slovensky
One of the most serious global challenges in nowadays is the population growth and its aging. It is appropriate to carry out professional analyses and search for solutions in order to at least mitigate the impact of this phenomenon on events in society. The thesis deals with the analysis of retirement policies in selected European countries. The first part explains the brief historical development, basic terminology and realities of retirement provision. Subsequently, attention is paid to a more detailed description of the main types of pension social models. In the next part of the work, the issue of aging and retirement systems is applied to the European Union and then to 5 selected Member States. The last part of the thesis describes in more detail the issue of creating models of pension schemes, pension liabilities and their implementation in national accounts systems. Based on the findings of this thesis, it can be concluded that despite several deviations in the values of indicators, the aging of the European continent is an irreversible process and the need to be aware of this fact is essential.
Klíčová slova: demographic development; pension liabilities; retirement systems; Europe; retirement
Název práce: Důchodová politika v evropských zemích
Jazyk práce: Slovensky
Jedním z nejzávažnějších globálních problémů je v současné době růst světové populace a její stárnutí. Je tak na místě provádět odborné analýzy a hledání řešení s cílem alespoň zmírnit dopad tohoto jevu na dění ve společnosti. Práce se věnuje analýze důchodových politik ve vybraných evropských zemích. V první části je vysvětlen stručný historický vývoj, základní terminologie a reálie důchodového zabezpečení. Následně je pozornost věnována podrobné charakteristice hlavních typů penzijních sociálních modelů. V další části práce je problematika stárnutí a důchodových systémů aplikovaná na prostor Evropské Unie a následně na 5 vybraných členských států. Poslední část práce blíže popisuje problematiku tvorby modelů penzijních schémat, penzijních závazků a jejich implementaci do systémů národních účtů. Na základě získaných poznatků z této práce lze usoudit, že i navzdory několika odchylkám v hodnotách ukazatelů je stárnutí evropského světadílu nevratný proces a potřeba uvědomění si tohoto faktu je nezbytná.
Klíčová slova: důchod; důchodové systémy; Evropa; demografický vývoj; penzijní závazky

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Sociálně ekonomická demografie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra demografie