Mobilní aplikace pro hledání veřejných toalet za využití otevřených dat

Název práce: Mobilní aplikace pro hledání veřejných toalet za využití otevřených dat
Autor(ka) práce: Prchal, Lukáš
Vedoucí práce: Vojíř, Stanislav
Oponenti práce: Sklenák, Vilém
Tématem této bakalářské práce je návrh a vývoj mobilní aplikace pro hledání veřejných toalet za využití otevřených dat. Aplikace je vytvořena pro operační systém Android. Je zaměřena na jednoduché ovládání, kompatibilitu se staršími systémy a rychlý chod. Použitá otevřená data zahrnují pouze pražské toalety. Použití aplikace tak dává smysl zejména uvnitř města, např. při cestování, nebo při zdravotních obtížích.Aplikace je napsána v jazyku Kotlin, pro cachování dat používá databázi SQLite a knihovnu Room. Použitá vstupní data jsou ve formátu GeoJSON. Aplikace dále využívá backportování nových funkcí pro starší systémy, využívá koprogramů, prvku RecyclerView a knihovny „Google Maps Android API utility library“.Kapitoly práce zahrnují tvorbu aplikace od návrhu až k implementaci. Vše je zakončeno testováním. Kapitoly obsahují specifika vstupních otevřených dat, rešerši konkurenčních aplikací, upřesnění uživatelských požadavků, návrh aplikace, volbu technologií a samotný vývoj aplikace.Výsledkem práce je mobilní aplikace „Pražská WC“ a její zdrojový kód.
Klíčová slova: návrh a implementace aplikace; otevřená data; Android; Kotlin; GeoJSON; mobilní mapová aplikace; SQLite; Room
Název práce: Mobile application for searching public toilets with the use of open data
Autor(ka) práce: Prchal, Lukáš
Vedoucí práce: Vojíř, Stanislav
Oponenti práce: Sklenák, Vilém
The theme of this bachelor thesis is to design and develop a mobile app for searching public toilets with the use of open data. The application is created for the Android operating system. The application is focused on easy operation, old device compatibility, and smooth run. The used open data contains only Prague toilets. For that reason, is the intended use of the application mainly in the city center, for example when traveling or when you are experiencing health problems.The application was developed in Kotlin language. SQLite database and Room library are used for caching. Used input data are in the GeoJSON format. The application also uses the backporting of new features for older systems, coroutines, the RecyclerView component, and Google Maps Android API utility library.The thesis is divided into parts, which are focused gradually from designing over development and finally to testing. These parts include specification of open data, analysis of competing applications, specification of user requirements, application design, choice of used technologies, and development of the app.The result of this thesis is a mobile application "Prague toilets" and its source code.
Klíčová slova: Mobile map application; application design and development; open data; Android; Kotlin; GeoJSON; SQLite; Room library

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačního a znalostního inženýrství