Porovnání úmrtnosti ve vybraných státech Evropské Unie

Autor(ka) práce: Ferjanc, Marek
Vedoucí práce: Fiala, Tomáš
Oponenti práce: Morávek, David
Cílem této práce je základní seznámení s úmrtnostními tabulkami, jaké druhy existují, stručný popis jejich ukazatelů a způsoby vyrovnávání. Dále pak výběr států, na kterých bude porovnání provedeno, porovnání primárních ukazatelů úmrtnosti ve vybraných státech Evropské unie, výpočet sekundárních ukazatelů úmrtnosti a jejich výsledné porovnání v čase a mezi jednotlivými státy. Závěrečná část práce je věnovaná prognóze naděje dožití.
Klíčová slova: střední délka života; Úmrtnostní tabulka; kojenecká úmrtnost; pravděpodobnost úmrtí v prvním roce života; pravděpodobnost dožití
Název práce: Comparison of mortality in selected countries of the European Union
Autor(ka) práce: Ferjanc, Marek
Vedoucí práce: Fiala, Tomáš
Oponenti práce: Morávek, David
The bachelor’s thesis deals with a basic acquaintance with life tables, which species exist, a brief description of their indicators and methods of balancing. Furthermore, the selection of the countries to be compared, the comparison of primary mortality indicators in selected states of the European Union, the calculation of secondary mortality indicators and their resulting comparison over time and between countries. The final part of the work is devoted to the prognosis of life expectancy.
Klíčová slova: life expectancy; infant mortality; probability of death in the first year of life; probability of survival; Life table

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Sociálně ekonomická demografie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra demografie