Název práce: Porovnání individuálního podnikatele a společnosti s ručením omezeným z účetního a daňového hlediska
Autor(ka) práce: Červená, Klára
Vedoucí práce: Zemánková, Aneta
Oponenti práce: Skálová, Jana
Cílem každého podnikatele je maximalizace zisku. Aby mohl vytyčeného cíle dosáhnout, musí mít kromě odborných znalostí ze svého oboru také přehled o dalších právních a daňových předpisech, které se na něho vztahují a určitým způsobem mu ztěžují cestu k cíli. Jsou to právě oblasti účetnictví a daní, které dělají mnohým podnikatelům obrovské problémy, a neznalost dané problematiky jim komplikuje život. Tato bakalářská práce se věnuje účetnictví a daním u dvou nejčastějších forem podnikání v České republice, konkrétně u soukromého podnikání a u společnosti s ručením omezeným. Obsahuje jak základní právní vymezení obou forem podnikání, tak shrnutí nejvýraznějších rozdílů v oblasti účetnictví a daní, a v závěru demonstruje dané rozdíly na modelovém příkladu a zobrazuje modelové situace, podle kterých mohou podnikatelé optimalizovat výši daňových výdajů.
Klíčová slova: Individuální podnikatel; společnost s ručením omezeným; podvojné účetnictví; daň z přidané hodnoty; daňová evidence; daňová optimalizace
Název práce: Comparison between Entrepreneur and Limited Liability Company from Accounting and Tax Point of View
Autor(ka) práce: Červená, Klára
Vedoucí práce: Zemánková, Aneta
Oponenti práce: Skálová, Jana
The aim of every entrepreneur is to maximise his profit. In order to achieve this goal, it is crucial to be familiar with other regulations, especially with commercial law, accounting and tax regulation, because these fields complicate everyday life of entrepreneurs. This bachelor thesis deals with two most commonly used types of entrepreneurship in the Czech Republic, which is private entrepreneurship and limited liability company. This thesis includes not only basic terms from commercial law, but also summary of the most significant differences between those types of entrepreneurships from tax and accounting point of view. These differences are subsequently expressed in numbers. In conclusion, illustrations how to optimize tax liability are shown.
Klíčová slova: Entrepreneur; limited liability company; single-entry bookkeeping; double-entry bookkeeping; tax avoidance; value added tax

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 20. 2. 2020