Systém nákladových kalkulací zdravotních služeb poskytovaných nemocnicí

Název práce: Systém nákladových kalkulací zdravotních služeb poskytovaných nemocnicí
Autor(ka) práce: Šoškolová, Viktorie
Vedoucí práce: Svoboda, Michal
Oponenti práce: Peprníčková, Mariana
Tato bakalářská práce se zabývá problematikou vykazování zdravotní péče a nákladovými kalkulacemi zdravotních služeb poskytovaných nemocnicí.Začátek teoretické části identifikuje zdravotní péči jako ekonomický statek a zdravotní služby podle zákona, včetně dělení podle formy a druhu. Ve druhé části jsoupředstaveny základní modely financování a druhy úhrad zdravotní péče. Třetí část jevěnována ekonomickému výkaznictví. Vykazování zdravotní pojišťovně popisujevyúčtování zdravotní péče, metodický popis dávky a faktury a jejich předávánízdravotním pojišťovnám. Vykazování státu představuje Ústav zdravotnickýchinformací a statistiky a Národní zdravotnický informační systém.Praktická část je věnována Nemocnici Jihlava, příspěvkové organizaci a jejímufinancování. První část popisuje vykazování zdravotním pojišťovnám na příkladureálné dávky a faktury. Druhá část je zaměřena na kalkulaci bodové hodnoty výkonůa kalkulaci zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Posledníčást se zabývá kalkulací zdravotních služeb nehrazených zdravotní pojišťovnou.
Klíčová slova: zdravotní péče; financování zdravotní péče; úhrady zdravotní péče; vykazování zdravotní péče; ÚZIS; NZIS; kalkulace zdravotní služby
Název práce: System of cost calculation of health services provided by hospital
Autor(ka) práce: Šoškolová, Viktorie
Vedoucí práce: Svoboda, Michal
Oponenti práce: Peprníčková, Mariana
This bachelor thesis is focused on health care reporting and cost calculations ofhealth services provided by hospitals.The beginning of the theoretic part identifies health care as economic estate andhealth services according to law, including division by forms and type. The secondpart presents basic financing models and types of health care payment. The third partis focused on economic reporting. Reporting to health insurance company describeshealth care statement, methodical description of the batch and invoice and handingover of these to the health insurance companies. State reporting is represented byInstitute of Health Information and Statistics (ÚZIS) and National Health InformationSystem (NZIS).The practical part is devoted to basic information about Hospital Jihlava, statefunded institution and its financing. The first part decribes health care reporting withan example of real batch and invoice. The second part is focused on the calculation ofvalue health output and calculation of health services paid from public healthinsurance. The last part deals with calculation of health services not covered by publichealth insurance.
Klíčová slova: medical care; NZIS; health care; health care financing; health care payment; health care reporting; ÚZIS; calculation of heatlh service

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 28. 1. 2020