Zdanění příjmů korporací v Evropské unii

Název práce: Zdanění příjmů korporací v Evropské unii
Autor(ka) práce: Cao, Vilém
Vedoucí práce: Tepperová, Jana
Oponenti práce: Vítek, Leoš
Tato bakalářská práce se zabývá zdaněním příjmů korporací v zemích Evropské unie v kontextu možné harmonizace jednotlivých prvků této daně a problémem přesunu zisků společností do zemí s nízkou sazbou daně. Cílem této práce je zjistit efektivní sazbu daně vybraných zemí Evropské unie a metodou komparativní analýzy přijít na odlišnosti v daňových systémech. První kapitola je zaměřena na srovnávání korporátní daně jednotlivých zemí EU podle určitých kritérií a následnému výběru zemí pro komparaci. Druhá kapitola popisuje daňové systémy vybraných zemí, konkrétně České republiky, Francie a Irska. Poslední kapitola obsahuje modelový příklad, jehož řešení ilustruje nejpodstatnější odlišnosti v korporátním zdanění ve sledovaných zemích a poukazuje na přesun zisků.
Klíčová slova: Zdanění příjmů korporací; korporátní sazby daně; daňová harmonizace
Název práce: Corporate income taxation in European Union
Autor(ka) práce: Cao, Vilém
Vedoucí práce: Tepperová, Jana
Oponenti práce: Vítek, Leoš
This bachelor thesis deals with the taxation of corporate income in the countries of the European Union in the context of possible harmonization of individual elements of this tax and the problem of the transfer of corporate profits to countries with low tax rates. The aim of this work is to determine the effective tax rate of selected countries of the European Union and use the method of comparative analysis to figure out the differences in tax systems. The first chapter focuses on comparing the corporate tax of individual EU countries according to certain criteria and the subsequent selection of countries for comparison. The second chapter describes the tax systems of selected countries, namely the Czech Republic, France and Ireland. The last chapter contains a model example, whose solution illustrates the most significant differences in corporate taxation in the monitored countries and points out transfers in profits.
Klíčová slova: corporate tax rate; tax harmonization; Corporate income tax

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví