Faktory daňových úniků ve vybraných zemích EU

Název práce: Faktory daňových úniků ve vybraných zemích EU
Autor(ka) práce: Míšová, Adriana
Vedoucí práce: Zídková, Hana
Oponenti práce: Slintáková, Barbora
Bakalářská práce se zabývá faktory daňových úniků ve vybraných zemích EU, konkrétně se jedná o Českou republiku, Německo, Rakousko a Dánsko. Hlavním cílem této práce bylo zjistit závislost mezi podváděním na dani a vybranými faktory, kterými jsou věk, pohlaví, důležitost politiky a vzdělávací systém. Členění kapitol je následující. První kapitola se zabývá vymezením základních daňových pojmů. Druhá kapitola zkoumá metody měření daňových úniků. Třetí a čtvrtá kapitola pojednává o daňových únicích u přímých a nepřímých daní. Pátá kapitola se zaměřuje na boje proti daňovým únikům. V šesté kapitole byly zmíněny faktory daňových úniků. Následující sedmá kapitola se zabývá praktickou částí zjišťuje závislost mezi vybranými faktory a podváděním na dani. Data pro praktickou část byla použita z dotazníkového průzkumu European Values Study z nejaktuálnějšího období, z roku 2017. Pro výpočty byl použit test nezávislosti v kontingenční tabulce a Fisherův exaktní test.
Klíčová slova: daňová povinnost; opatření; podvádění na dani; daňové úniky; faktory; vliv
Název práce: Factors of tax evasion in selected EU countries
Autor(ka) práce: Míšová, Adriana
Vedoucí práce: Zídková, Hana
Oponenti práce: Slintáková, Barbora
Bachelor's thesis focusing on tax evasion in selected EU countries, which concern the Czech Republic, Germany, Austria, and Denmark. The main aspects of this work were the dependencies between tax fraud and selected factors, which are age, gender, importance of policy and the education system. The division of chapters is as follows. The first chapter deals with the definition of basic tax concepts. The second chapter examines methods of measuring tax evasion. The third and fourth chapters deal with tax evasion for direct and indirect taxes. The fifth chapter focuses on the fight against tax evasion. In the sixth chapter, the factors of tax evasion were mentioned. The following seventh chapter deals with the practical part of the relationship between selected factors and tax fraud. The data for the practical part were used from the European Values Study questionnaire survey from the most recent period, from 2017. The contingency table independence test and Fisher's exact test were used for the calculations.
Klíčová slova: tax fraud; influence; tax evasion; factors; measures; tax liability

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví