Ocenění patentu metodou komplexní prémie

Název práce: Ocenění patentu metodou komplexní prémie
Autor(ka) práce: Poljanyčka, Oleksandr
Vedoucí práce: Svačina, Pavel
Oponenti práce: Krabec, Tomáš
Cílem diplomové práce s názvem „Ocenění patentu metodou komplexní prémie“ je přesně vydefinovat, popsat a otestovat metodou komplexní prémie na ocenění vybraného patentu. Tato metoda spočívá v kalkulaci současné hodnoty výnosů, které z dané patentové ochrany plynou. Následně bude tato práce zkoumat možné rozdíly ve výsledné hodnotě nehmotného aktiva, především pak mezi alternativním přístupem a metodou licenční analogie, která je alternativnímu přístupu velice blízká – především pak kvůli kombinaci výnosového a tržního přístupu, dále kvůli kalkulaci současné hodnoty výnosů plynoucích z oceňovaného patentu. V závěru práce pak bude tato metoda otestována na reálném příkladu a bude zhodnocena její vypovídací schopnost.
Klíčová slova: Nehmotná aktiva; Oceňování; Metoda licenční analogie; Patent; Farmaceutický průmysl; Metoda prémie
Název práce: Patent valuation based on complex premium profit method
Autor(ka) práce: Poljanyčka, Oleksandr
Vedoucí práce: Svačina, Pavel
Oponenti práce: Krabec, Tomáš
The goal of this diploma thesis is to define, describe and test the method the Complex premium profit method. This method is based on the calculation of the present value of earnings resulted from the patent protection. Subsequently, this work will also examine possible differences in the final value of the intangible asset, especially between the alternative approach and the method of licensing analogy, which is very close to the alternative approach - mainly due to the combination of income and market-based approach. This method will be then tested on a real case and its reliability will be evaluated.
Klíčová slova: Intangible assets; Relief-from-royalty method; Premium profit method; Pharmaceutical industry; Patent; Valuation

Studijní program / obor: Finance a oceňování podniku
Přidělovaná hodnost:
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra financí a oceňování podniku

Datum zadání práce: 1. 11. 2019
Datum podání práce: 28. 5. 2020