Komparace daňových slev a odpočtů ve vybraných státech EU

Název práce: Komparace daňových slev a odpočtů ve vybraných státech EU
Autor(ka) práce: Horáková, Tereza
Vedoucí práce: Finardi, Savina
Oponenti práce: Tepperová, Jana
Cílem této bakalářské práce je porovnat slevy a odpočty u daně z příjmů fyzických osob a jejich vliv na výslednou daňovou povinnost v České republice, Německu a Švédsku. Vše podle zákonů platných na začátku roku 2020. Práce se dělí na dvě hlavní části. První část obsahuje popis nejdůležitějších konstrukčních prvků daně z příjmů fyzických osob ve zvolených státech. Důraz je kladen na příjmy ze závislé činnosti a způsoby daňové optimalizace. V druhé části je demonstrován vliv slev a odpočtů na příjem vybraných druhů zaměstnanců. Následně je vliv daňové optimalizace, spolu s daňovým zatížením, porovnán mezi jednotlivými zeměmi. Na konci kapitoly jsou rovněž srovnány největší rozdíly v dani z příjmů fyzických osob v ČR, Německu a Švédsku. V závěru jsou zhodnoceny výsledky praktické části této práce.
Klíčová slova: Vliv daňové optimalizace; slevy na dani; odčitatelné položky; příjmy ze závislé činnosti; daňové zatížení; Česká republika; Německo; Švédsko
Název práce: Comparison of tax credits and deductions in selected EU coutries
Autor(ka) práce: Horáková, Tereza
Vedoucí práce: Finardi, Savina
Oponenti práce: Tepperová, Jana
The aim of this bachelor thesis is to compare tax credits and deductions for personal income tax and their impact on the resulting tax liability in the Czech Republic, Germany and Sweden. Everything according to the laws in force at the beginning of 2020. The work is divided into two main parts. The first part contains a description of the most important structural elements of personal income tax in selected countries. Emphasis is focused on employee income and methods of tax optimization. The second part demonstrates the effect of tax credits and deductions on the income of selected types of employees. Subsequently, the impact of tax optimization, together with the tax burden, is compared between countries. At the end of the chapter, the biggest differences in personal income tax in the Czech Republic, Germany and Sweden are also compared. In the end, the results of the practical part of this work are evaluated.
Klíčová slova: tax credits; tax deductions; income from dependent activity; Germany; Influence of tax optimization; tax burden; Czech republic; Sweden

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví