Ochrana slabší strany v závazcích podle občanského zákoníku

Název práce: Ochrana slabší strany v závazcích podle občanského zákoníku
Autor(ka) práce: Houska, Daniel
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Hásová, Jiřina
Oponenti práce: Raban, Přemysl; Nevolná, Zuzana
Disertační práce se zabývá obecným vývojovým trendem civilního práva, ochranou slabšího. Díky sjednocení obchodněprávní a občanskoprávní úpravy do jednoho kodexu se práce věnuje na jednu stranu propojenosti obou úprav a možnostem aplikace (resp. projevu této ochrany) v obou právních odvětvích, na druhou stranu bere v potaz odvětvové odlišnosti obchodního práva při řešení specifických otázek. Příklon zákonodárce k zakotvení obecné ochrany slabšího lze považovat za ochranu materiální smluvní svobody; nutně tak představuje komplementaritu k této zásadě, resp. zásadě autonomie vůle. Ochranu slabšího práce rozpracovává při řešení otázek smluvní asymetrie, resp. disparity ve smluvních vztazích. Závěry (resp. formulace doporučení) argumentačně podporuje srovnávání národní právní úpravy se zahraničními a recentními trendy.
Klíčová slova: slabší strana; občanský zákoník; b2c; b2b; ochrana; ochrana slabší strany
Název práce: Weaker Party Protection in the Contractual Obligations according to the Civil Code
Autor(ka) práce: Houska, Daniel
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Hásová, Jiřina
Oponenti práce: Raban, Přemysl; Nevolná, Zuzana
This thesis deals with a general trend of contemporary private law, a weaker party protection principle. Thanks to the unification of commercial and civil law into one code (Civil Code), a focus is two-fold: on the one hand, this thesis analyzes an interconnection of both legal branches and possible scope of application in each of them, on the other hand it aims to assess its appropriateness in topics governed solely by commercial law. The Czech lawmaker embodied weaker party protection principle to protect a material freedom of contract; hence, a weaker party protection principle is necessarily complementary to such a freedom. This thesis elaborates on said assumption in topics such as contract asymmetry or disparity. Conclusions and recommendations are supported by comparative reflections of foreign and recent legal trends.
Klíčová slova: weaker party protection; Civil Code; b2c; b2b; weaker party; protection

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Obchodní a mezinárodní hospodářské právo
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.