Název práce: Vývoj invalidity a invalidních důchodů a jejich význam v celkových příjmech osob se zdravotním postižením v produktivním věku v České republice v letech 2010-2019
Autor(ka) práce: Sedláček, David
Vedoucí práce: Kotýnková, Magdalena
Oponenti práce: Bartůsková, Lucia
Práce analyzuje vývoj invalidity a invalidních důchodů a zkoumá jejich význam v příjmech osob se zdravotním postižením v produktivním věku. Sledované období jsou roky 2010-2019. Nejdříve se zabývá vymezením základní pojmů dle právní úpravy. Poté zkoumá vývoj invalidních důchodů ve zkoumaném období a dalších ukazatelů, které jsou s invalidními důchody porovnávány. Ze zjištěných informací lze dospět k závěru, že invalidní důchody a jejich dopad do příjmu osob se zdravotním postižením v produktivním věku je opravdu významný. Výše invalidních důchodů je dostačující k pokrytí základních životních potřeb jedince.
Klíčová slova: invalidita; invalidní důchod; zdravotní postižení; produktivní věk
Název práce: Development of disability and disability pensions and their importance in the total incomes of persons with working age disabilities in the Czech Republic in the years 2010-2019
Autor(ka) práce: Sedláček, David
Vedoucí práce: Kotýnková, Magdalena
Oponenti práce: Bartůsková, Lucia
The work analyzes the development of disability and disability pensions and examines their importance in the incomes of people with working age disabilities. The reference period is 2010-2019. At first, the work deals with definition of basic terms according to the legislation. Afterwards, the work examines the development of disability pensions in the period and other indicators that are compared with disability pensions. From the information observed it can be conluced that disability pension and their impact on the income of persons with working age disabilities are really significant. The amount of disability pensions is sufficient to cover the basic needs of an individual.
Klíčová slova: disability; disability pensions; working age

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky