Název práce: Príčiny a dopady trvalého poklesu dlhodobých úrokových sadzieb v EU a USA v období 2012 – 2020
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práca sa zaoberá poklesom dlhodobých úrokových sadzieb so zameraním na dlhodobé úrokové sadzby v období od roku 2012 do 2020 v EU a USA. Táto práca vo forme literárnej rešerše a analýzy ekonomických ukazateľov popisuje jednotlivé faktory ovplyvňujúce dlhodobé úrokové sadzby a snaží sa identifikovať a popísať možné príčiny trvalého poklesu dlhodobých úrokových mier. Bližšia pozornosť je venovaná vzťahu dlhodobých úrokových mier a demografických zmien, úrovni zadlženosti, roli inflácii a kvantitatívneho uvoľňovania. Hypotéza o kladnom vlyve nízkych dlhodobých úrokových sadzieb na hospodárstvo bola vyvrátená.
Klíčová slova: sklon k úsporám; úroková sadzba; nominálna úroková miera; reálna úroková miera; inflácia; dlhopisy; ekonomický rast
Název práce: Příčiny a dopady trvalého poklesu dlouhodobých úrokových sazeb v EU a USA v období 2012-2020
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práce se zabývá poklesem dlouhodobých úrokových sazeb se zaměřením na dlouhodobé úrokové sazby v období od roku 2012 do 2020 v EU a USA. Tato práce ve formě literární rešerše a analýzy ekonomických ukazatelů popisuje jednotlivé faktory ovlivňující dlouhodobé úrokové sazby a snaží se identifikovat a popsat možné příčiny trvalého poklesu dlouhodobých úrokových sazeb. Bližší pozornost je věnována vztahu úrokových sazeb a demografických změn, úrovni zadluženosti, roli inflaci a kvantitativního uvolňování. Hypotéza o kladném vliv nízkých dlouhodobých úrokových sazeb na ekonomiku byla vyvrácena.
Klíčová slova: dluhopisy; nominální úroková sazba; reálná úroková sazba; inflace; ekonomický růst; sklon k úsporám; úroková sazba
Název práce: Causes and effects of a permanent decline in long-term interest rates in the EU and the US in the period 2012-2020
Jazyk práce: Slovensky
This master's thesis deals with the decline of long-term interest rates with a focus on the period from 2012 to 2020 in the EU and the US. This work, in the form of literature research and an analysis of economic indicators, describes the various factors affecting long-term interest rates and seeks to identify and describe possible causes of a permanent decline in long-term interest rates. Closer attention is paid to the relationship between long-term interest rates and demographic changes, the level of debt, the role of inflation and quantitative easing. The hypothesis of a positive effect of low long-term interest rates on the economy is refuted.
Klíčová slova: bonds; nominal interest rate; real interest rate; inflation; economic growth; Interest rate; propensity to save

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky