Název práce: Význam malých a středních podniků pro německou ekonomiku se zaměřením na Bádensko-Württembersko
Autor(ka) práce: Čunát, Michal
Vedoucí práce: Procházková Ilinitchi, Cristina
Oponenti práce: Sankot, Ondřej
Cílem diplomové práce je odvodit význam malých a středních podniků pro německou ekonomiku z několika vybraných hledisek, jmenovitě podle přínosu k zaměstnanosti, tvorbě obratu a hrubé přidané hodnoty v německé ekonomice, zahraniční expanze podniků a dalších determinantů. Předmětem analýzy je skupina malých a středních podniků, na které lze v Německu nahlížet jako na tzv. Mittelstand. Cíl práce je naplněn vypracováním jednotlivých dílčích cílů. Prvním dílčím cílem je odvození charakteristických znaků této skupiny podniků. V této teoretické části je též vysvětlen přístup k definicím pojmů vztahujících se k tématu práce. Další části práce přechází z teoretického pojetí do praktického. Druhý dílčí cíl spočívá ve zjištění podoby, na základě které podniky provádí svou internacionalizaci, zkoumány jsou tři vybrané formy vstupu na zahraniční trhy. Třetím dílčím cílem je odvození postavení malých a středních podniků v německé a specificky v bádensko-württemberské ekonomice prostřednictvím zvolených ukazatelů. Závěrem je předloženo zhodnocení ohledně významu této skupiny podniků.
Klíčová slova: malé a střední podniky; Mittelstand; Německo; Bádensko-Württembersko; ekonomický přínos; internacionalizace podniků; skrytí šampióni
Název práce: The importance of small and medium-sized enterprises for the German economy with a focus on Baden-Württemberg
Autor(ka) práce: Čunát, Michal
Vedoucí práce: Procházková Ilinitchi, Cristina
Oponenti práce: Sankot, Ondřej
The aim of the thesis is to derive the importance of small and medium-sized enterprises for the German economy from several selected aspects, namely through their contribution to employment, turnover and gross value added in the German economy, foreign expansion of enterprises and other determinants. The subject of the analysis is a group of small and medium-sized enterprises, which can be perceived in Germany as “Mittelstand”. The aim of the thesis is fulfilled by elaboration of individual partial goals. The first partial goal is to derive the characteristics of this group of enterprises. This theoretical part also explains the approach to definitions of terms related to the topic of the thesis. Other parts of the thesis move from a theoretical concept to a practical one. The second partial goal is to determine the form of how enterprises carry out their internationalization, three selected forms of entry into foreign markets are examined. The third partial goal is to derive the position of small and medium-sized enterprises in the German and specifically in the Baden-Württemberg economy through selected indicators. Finally, an evaluation is presented regarding the importance of this group of enterprises.
Klíčová slova: Germany; Mittelstand; Baden-Württemberg; economic contribution; small and medium-sized enterprises; internationalization of businesses; Hidden champions

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů