Rozšiřování globálního vlivu ČLR prostřednictvím vesmírného sektoru

Název práce: Rozširovanie globálneho vplyvu ČĽR prostredníctvom vesmírneho sektoru (prípadová štúdia afrického kontinentu)
Jazyk práce: Slovensky
Od začiatku 21. storočia zaznamenávame dramatický rozvoj vesmírneho sektoru a našich schopností, vedomostí a aktivít v rámci neho. Pri všeobecnom zintenzívňovaní využívania možností vesmíru existuje väčšia potreba zamerať sa na aspekty bezpečnosti s ním spojenými. Medzi nich patrí aj na prvý pohľad neškodná ponuka komplexných a podozrivo výhodných čínskych služieb v oblasti vesmírneho sektoru, ktoré sú smerované spravidla voči štátom, ktoré nedisponujú kapitálom na ich financovanie, a tak sú im ako súčasť projektu poskytované bezúročné pôžičky, dotácie, kompletné financovania či školenia personálu, personálne kapacity apod. Nedostatkom kapitálu a technologických vymožeností trpia poväčšine rozvojové krajiny, a tým pádom sú tieto krajiny náchylnejšie k mocenskému ovplyvňovaniu zo strany iných štátov pomocou vyššie uvedených ekonomických nástrojov. Z tohto dôvodu sa táto bakalárska práca sa zaoberá rozširovaním vplyvu Čínskej ľudovej republiky, a to prostredníctvom jednostranne výhodných partnerstiev uzatváraných v oblasti vesmírneho sektoru. Cieľom práce je zistiť či, akými prostriedkami a v akom rozsahu Čína rozširuje svoj vplyv prostredníctvom vesmírneho sektoru v rozvojových krajinách afrického kontinentu a aké sú potenciálne následky tohto správania.
Klíčová slova: mäkká moc; globálny vplyv; africký kontinent; Čínska ľudová republika; vesmírny sektor
Název práce: Rozšiřování globálního vlivu ČLR prostřednictvím vesmírného sektoru
Jazyk práce: Slovensky
Od počátku 21. století zaznamenáváme dramatický rozvoj vesmírného sektoru a našich schopností, znalostí a aktivit v rámci něj. Při obecném zintenzivnění využívání možností vesmíru existuje větší potřeba zaměřit se na aspekty bezpečnosti s ním spojenými. Mezi ně patří i na první pohled neškodná nabídka komplexních a podezřele výhodných čínských služeb v oblasti vesmírného sektoru, které jsou směřovány zpravidla vůči státům, které nedisponují kapitálem na jejich financování, a tak jsou jim jako součást projektu poskytované bezúročné půjčky, dotace, kompletní financování či školení personálu, personální kapacity apod. Nedostatkem kapitálu a technologických vymožeností trpí povětšinou rozvojové země, a tím pádem jsou zvláště tyto země náchylnější k mocenskému ovlivňování ze strany jiných států pomoci výše uvedených ekonomických nástrojů. Z tohoto důvodu se tato bakalářská práce zabývá rozšiřováním vlivu Čínské lidové republiky, a to prostřednictvím jednostranně výhodných partnerství uzavíraných v oblasti vesmírného sektoru. Cílem práce je zjistit zda, jakými prostředky a v jakém rozsahu Čína rozšiřuje svůj vliv prostřednictvím vesmírného sektoru v rozvojových zemích afrického kontinentu a jaké jsou potenciální následky tohoto chování.
Klíčová slova: Čínská lidová republika; vesmírný sektor; africký kontinent; globální vliv; měkká moc
Název práce: The Expansion of the Global Influence of the PRC Through the Space Sector (a caste study of the African continent)
Jazyk práce: Slovensky
Since the beginning of the 21st century, we have seen the dramatic development of the space sector and our capabilities, knowledge and activities within it. With the general intensification of the use of space, there is a greater need to focus on the security aspects associated with it. These include the seemingly innocuous offer of complex and suspiciously advantageous Chinese services in the space sector, which are usually directed towards states that do not have the capital to finance them by themselves, and thus are provided with interest-free loans, subsidies, complete financing or staff training, staff capacity, etc. Developing countries tend to suffer from a lack of capital and technological advances. As a result, these countries in particular are more prone to above-mentioned power projection through economic instruments. For this reason, this bachelor's thesis deals with expanding the influence of the People's Republic of China, through unilaterally advantageous partnerships concluded in the field of space sector. The aim of this thesis is to find out whether, by what means and to what extent China is expanding its influence through the space sector in the developing countries of the African continent and what the potential consequences of this behaviour are.
Klíčová slova: African continent; soft power; People’s Republic of China; space sector; global influence

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie