Korporátní diplomacie technologických firem

Název práce: Korporátní diplomacie technologických firem
Autor(ka) práce: Zima, Filip
Vedoucí práce: Zemanová, Štěpánka
Oponenti práce: Peterková, Jana
Práce zkoumá relativně novou oblast korporátní diplomacie a odhaluje konkrétní způsoby jejího využití nejvlivnějšími technologickými firmami současnosti. Teoretická část shrnuje poznatky klíčový přispěvatelů tohoto oboru za posledních 25 let, vysvětluje podobnost korporátní diplomacie s diplomacií tradiční a veřejnou a sestavuje vlastní komplexní teoreticko-metodologické východisko pro její zkoumání v prostředí firem obecně. V empirické části aplikuje tento teoretický rámec na aktivity firmy Amazon.com, a to na několika úrovních její korporátní diplomacie: ve vztahu ke státu, lokálním komunitám a globální občanské společnosti. Za účelem ověření obecné platnosti zjištěných poznatků práce analyzuje také aktivity korporátní diplomacie skupiny technologických firem Big Tech.
Klíčová slova: korporátní diplomacie; diplomacie firem; podniková diplomacie; technologické firmy; big tech; diplomacie; Zima
Název práce: Corporate Diplomacy: Technology Firms
Autor(ka) práce: Zima, Filip
Vedoucí práce: Zemanová, Štěpánka
Oponenti práce: Peterková, Jana
The thesis researches the emerging and yet unexplored area of corporate diplomacy. It examines all known parts of corporate diplomacy in the corporate firm environment and reveals the specific manners in which today's technology firms apply corporate diplomacy in practice. The theoretical part summarizes fundamental findings from key contributors over the past 25 years, sheds light on similarities between different kinds of political diplomacy and its corporate adaptation, and eventually develops its own comprehensive framework. In the empirical part, the thesis applies the framework to the technology firm Amazon.com at the level of corporate diplomacy in relation to the state, local communities, and global civil society. The thesis analyses activities of the American influential group Big Tech in order to validate its findings for technology companies in general.
Klíčová slova: corporate diplomacy; business diplomacy; diplomacy; international business diplomacy; tech firms; Big Tech

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie