Název práce: Dopady zhoršujúcich sa obchodných vzťahov USA a ČĽR po roku 2018 na vybrané odvetvia ich ekonomík
Jazyk práce: Slovensky
Táto diplomová práca sa zaoberá vývojom obchodného konfliktu medzi USA a ČĽR po roku 2018. Hlavným cieľom tejto diplomovej práce je charakterizovať vývoj obchodných vzťahov USA a ČĽR po vzniku obchodného konfliktu v roku 2018 a zistiť, aké dopady na ekonomiky oboch strán a ich najviac postihnuté hlavné sektory vzájomného obchodu (poľnohospodárstvo v USA a výroba elektronických zariadení v ČĽR) obchodný konflikt zanechal. Práca je rozdelená do troch kapitol. Prvá kapitola sa zaoberá teoretickým vymedzením pojmu protekcionizmus, využívaním ciel ako jedným z nástrojov protekcionizmu a priblížením činnosti WTO a mechanizmu riešenia sporov. Druhá kapitola sa zaoberá vývojom obchodného konfliktu medzi USA a ČĽR od jeho vypuknutia po jeho koniec, podpísaním zmluvy oboch strán. Tretia kapitola sa zaoberá dopadmi obchodného konfliktu na ekonomiky oboch strán a ich vybrané sektory.
Klíčová slova: obchodný konflikt; protekcionizmus; USA; clá; ČĽR
Název práce: Dopady zhoršujících se obchodních vztahů USA a ČLR po roce 2018 na vybrané odvětví jejich ekonomik
Jazyk práce: Slovensky
Tato diplomová práce se zabývá vývojem obchodního konfliktu mezi USA a ČLR po roce 2018. Hlavním cílem této práce je charakterizovat vývoj obchodních vztahů USA a ČLR po vzniku obchodního konfliktu v roce 2018 a zjistit, jaké dopady na ekonomiky obou stran a jejich nejvíce postiženy hlavní sektory vzájemného obchodu (zemědělství v USA a výroba elektronických zařízení v ČLR) obchodní konflikt zanechal. Práce je rozdělena do tří kapitol. První kapitola se zabývá teoretickým vymezením pojmu protekcionismus, využíváním cel jako jedním z nástrojů protekcionismu a přiblížením činnosti WTO a mechanismu řešení sporů. Druhá kapitola se zabývá vývojem obchodního konfliktu mezi USA a ČLR od jeho vypuknutí po jeho konec, podpisem smlouvy obou stran. Třetí kapitola se zabývá dopady obchodního konfliktu na ekonomiky obou stran a jejich vybrané sektory.
Klíčová slova: protekcionizmus; cla; USA; ČLR; obchodní konflikt
Název práce: Impacts of worsening trade relations between the US and China on selected sectors of their economies since 2018
Jazyk práce: Slovensky
This thesis deals with the trade conflict between the US and China since 2018. The main goal of this thesis is to characterize the development of trade relations between the US and China since 2018 and to find out the impacts of the trade conflict on both economies, especially agriculture in the US and the electronic equipment in China. The work is divided into three chapters. The first chapter deals with the theoretical definition of the concept of protectionism, the use of tariffs as one of the tools of protectionism and the role of the WTO and its dispute settlement mechanism. The second chapter deals with the development of the trade conflict between the USA and China from its outbreak to its end by signing the official agreement. The third chapter deals with the impacts of the trade conflict on both economies and their selected sectors.
Klíčová slova: trade conflict; protectionism; tariffs; the US; China

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod