Sdílená ekonomika a její dopad na dodavatelské řetězce v Evropě a USA

Název práce: Sdílená ekonomika a její dopad na dodavatelské řetězce v Evropě a USA
Autor(ka) práce: Němeček, Daniel
Vedoucí práce: Vlčková, Jana
Oponenti práce: Krupka, Lukáš
Tato bakalářská práce se zabývá definicí možností využití sdílené ekonomiky v návaznosti na průmysl 4.0 v oblasti dopravní logistiky. Práce je rozdělena do tří kapitol. V první kapitole se zabývám definicí sdílené ekonomiky, její provázaností s průmyslem 4.0 a jejich vzájemným spojením s dodavatelským řetězcem. Ve druhé kapitole se zaobírám aplikací sdílené ekonomiky na konkrétní segment dodavatelského řetězce – nákladní silniční dopravu. V této kapitole postupně charakterizuji nákladní silniční dopravu v rámci vymezeného území, popíšu aplikaci sdílené ekonomiky na vybraný trh a také pojmenuji hlavní výhody a nevýhody. Ve třetí kapitole definuji možnosti využití sdílené ekonomiky v oblasti dopravní logistiky a uvedu konkrétní projekty a příklady z posledních 10 let, které vznikly na trhu střední a západní Evropy a USA.
Klíčová slova: Nákladní silniční doprava; Průmysl 4.0; Sdílená ekonomika; Dopravní logistika; Digitalizace; Logistika
Název práce: The impact of a sharing economy in the supply chain in Central and Western Europe and the US
Autor(ka) práce: Němeček, Daniel
Vedoucí práce: Vlčková, Jana
Oponenti práce: Krupka, Lukáš
This bachelor thesis on the topic "Sharing economy and its impact on supply chains in Europe and the USA" deals with the definition of the possibilities of using a sharing economy in transport logistics in the context and connection to industry 4.0. This work is divided into three chapters. In the first chapter I deal with the definition of a sharing economy, its connection with industry 4.0 and their interconnection with the supply chain. In the second chapter I deal with the application of a shared economy to a specific segment of the supply chain - road freight transport. In this chapter, I characterize road freight transport within the defined area, describe the application of a shared economy to a selected market and also name the main advantages and disadvantages. In the third chapter, I define the possibilities of using a shared economy in the field of transport logistics and I also present specific projects and examples from the last 10 years that have emerged in the market of Central and Western Europe and the United States.
Klíčová slova: Transport logistics; Road freight transport; Industry 4.0; Logistics; Sharing economy; Digitization

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů