Vědecko-technický vývoj a jeho globální politické a bezpečnostní dopady

Název práce: Vědecko-technický vývoj a jeho globální politické a bezpečnostní dopady
Autor(ka) práce: Bocharov, Vladislav
Vedoucí práce: Lehmannová, Zuzana
Oponenti práce: Machoň, Miloslav
Současný svět si již nelze představit bez informačních technologií a Internetu, které zabezpečují rychlou a bezbariérovou komunikaci napříč státy, národy a kontinenty. Nové technologie mění způsob, jakým vnímáme a interpretujeme globalizující se svět, kde pozorujeme větší a větší úrovně vzájemné kulturní a ekonomické integrace. Přičinou této změny je všeobecná digitalizace, která proníká do všech oblastí společenského života a mění naše přístupy k práci, bydlení, dopravě, kultuře a ekonomice. Nejvíce se to projevuje ve výrobě, kterou již nevykonávají dělníci v továrnách, ale podporují jí vzájemně propojené výrobní systémy. Tento postupný přechod k plně automatizované výrobě se dnes označuje za Průmysl 4.0, neboli za novou průmyslovou revoluci, která je předmětem zkoumání této diplomové práce. Cílem práce je identifikovat a klasifikovat bezpečnostní hrozby Průmyslu 4.0 podle jednotlivých sektorů a kritérií stanovených kodaňskou školou v rámci konceptu sekuritizace, který rozšiřuje a zároveň prohlubuje tradicionalistické pojetí bezpečnosti původně vázané na vojenský a politický sektor.
Klíčová slova: Německo; Digitalizace; Sekuritizace; Kodaňská škola; Bezpečnostní hrozba; Internet; Průmysl 4.0; Průmyslová revoluce; Informační technologie
Název práce: Industry 4.0: new security threats in the context of globalization. Case study - Germany
Autor(ka) práce: Bocharov, Vladislav
Vedoucí práce: Lehmannová, Zuzana
Oponenti práce: Machoň, Miloslav
Nowadays, it is almost impossible to imagine a world without information technologies and the Internet which secure rapid and barrier-free communication across states, nations and continents. New technologies change the way we see and interpretate the globalizing world where there is constantly increasing cultural and economic integration. The reason for this change is all-encompassing digitalization process which intervenes into our daily life and changes existing approaches to work, living, transportation, culture and economics. The most evident area of changes is production which is no longer performed manually by manufacturing workers, but rather is executed automatically by interconnected production systems. This gradual transition to fully automated production is today called Industry 4.0 and is considered to be a new industrial revolution which is the subject of this diploma thesis research. The purpose of this thesis is to identify and classify security threats of Industry 4.0 according to individual sectors and criteria set by Copenhagen school within the concept of securitization which expands and at the same time deepens traditional security concept originally bound to the military and political sector.
Klíčová slova: Digitalization; Securitization; Copenhagen school; Security threat; The Internet; Industry 4.0; Industrial revolution; Information technologies; Germany

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie