Padělané zboží na českém trhu

Název práce: Padělané zboží na českém trhu
Autor(ka) práce: Valentová, Anna
Vedoucí práce: Horová, Olga
Oponenti práce: Havelka, Roman
Cílem této bakalářské práce je především ověřit míru informovanosti spotřebitelů o negativních dopadech padělaného zboží a na základě toho navrhnout řešení, jak informovanost o tomto problému zlepšit a přispět tak ke snížení poptávky po padělcích. Práce rovněž tyto negativní dopady shrnuje a vymezuje, jak se na prodeji padělků podílejí spotřebitelé svojí neklesající poptávkou. V první polovině práce je popsána aktuální situace na trhu padělků, nové trendy v oblasti padělání i současná opatření, kterými se snaží různé instituce rostoucí množství padělků řešit. Ve druhé polovině práce je za pomoci dotazníkového šetření a rozhovoru s odborníkem potvrzena domněnka, že spotřebitelé by padělky kupovali méně, kdyby byli při svém nákupním rozhodnutí o uváděných negativních dopadech dostatečně informovaní. Na závěr jsou sepsána doporučení, jak lze tohoto zjištění v době rozvoje internetu využít. Obzvláště v současném období koronavirové krize, kdy se mnozí občané cítí vládou nadměrně omezováni, by nebylo vhodné zavádět další radikální omezující opatření. Proto je pracováno s doporučeními, která navrhují řešení problému nenásilnou cestou.
Klíčová slova: padělky; chování spotřebitele; negativní dopady
Název práce: Counterfeit goods on the Czech market
Autor(ka) práce: Valentová, Anna
Vedoucí práce: Horová, Olga
Oponenti práce: Havelka, Roman
The aim of this bachelor thesis is to test the consumers knowledge of the main issues of counterfeiting and suggest a solution to improve the awareness in order to limit the demand for counterfeit goods. The thesis also summarizes the negative effects of counterfeit trade and determines the role played by the consumer in mitigating these. In the first half of this paper, the current situation on the counterfeit market is reviewed and new trends as well as measures taken by the institutions to stop the trade are evaluated. In the second half, results of a survey and an interview confirm the tested hypothesis that consumers would reduce their spending on counterfeit goods if they were more informed about the negative consequences. In conclusion, recommendations to achive higher awareness and limit the impact conservatively are presented. Especially in the current period of the coronavirus crisis, when many citizens feel overly constrained by the government, introducing more radical restrictive measures would not be appropriate. Therefore solutions to the problem in non-violent way are suggested.
Klíčová slova: negative impacts; consumer behaviour; counterfeit

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Podniková ekonomika a management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra marketingu