Název práce: Fundraising neziskového kulturního projektu - festivalu HornFest Praha v době covidu
Autor(ka) práce: Oupická, Anežka
Vedoucí práce: Hucková, Barbara
Oponenti práce: Šmíd, Ilja
Cílem bakalářské práce je popsat a zhodnotit pilotní ročník festivalu HornFest Praha a na základě toho navrhnout fundraisingový plán pro budoucí ročníky. Jsou definovány základní pojmy jako neziskový sektor, fundraising, fundraisingový plán. Dále jsou popsány jednotlivé právní formy neziskových organizací dle nového Občanského zákoníku. Práce se soustředí na hodnocení finanční stránky pilotního ročníku festivalu HornFest Praha a na základě vzniklých doporučení je navržen nový fundraisingový plán.
Klíčová slova: neziskový sektor; nezisková organizace; fundraising; Horn Fest
Název práce: Fundraising of a non-profit cultural project: HornFest Festival Prague in covid pandemic
Autor(ka) práce: Oupická, Anežka
Vedoucí práce: Hucková, Barbara
Oponenti práce: Šmíd, Ilja
The aim of the bachelor thesis is to describe and evaluate the pilot year of the HornFest Prague festival and, based on that, to design a fundraising plan for future years. Basic terms such as non-profit sector, fundraising, fundraising plan are defined. Furthermore, individual legal forms of non-profit organizations according to the new Civil Code are described. The work focuses on the evaluation of the financial side of the pilot year of the HornFest Prague festival and a new fundraising plan is proposed based on the recommendations made.
Klíčová slova: Non-profit sector; Non-profit organisation; Horn Fest; Fundraising

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Arts Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská