Název práce: KOMPARACE MĚNOVÉ POLITIKY FEDU A ČNB A JEJÍ VLIV NA HOSPODÁŘSTVÍ V LETECH 2000 AŽ 2018
Autor(ka) práce: Jalovecký, David
Vedoucí práce: Ševčík, Miroslav
Oponenti práce: Bednář, Milan
Předmětem diplomové práce je porovnání měnové politiky České národní banky a Federálního rezervního systému a jejího vlivu na hospodářství v období 2000 až 2018. Finanční krize, která započala na americkém hypotečním trhu, se i díky sekuritizaci rozšířila do většiny vyspělých ekonomik. V reakci na prohlubující se ekonomickou situaci musí reagovat centrální banky, jejichž cílem ve většině vyspělých ekonomik je péče o cenovou stabilitu a podpora ekonomického růstu a zaměstnanosti. Po vyčerpání možného prostoru pro uvolnění měnové politiky pomocí konvenčních nástrojů přechází americký Federální rezervní systém i Česká národní banka k nekonvenčním nástrojům. V případě České národní banky se jedná o devizové intervence, v případě amerického Federálního rezervního systému jde o kvantitativní uvolňování. Práce analyzuje vývoj měnové politiky a její dopad na hrubý domácí produkt, míru inflace a míru nezaměstnanosti. Opatření přijatá centrální bankou silně ovlivňují vývoj hospodářství. Závěrem práce je, že Federální rezervní systém svojí měnovou politiku prováděl úspěšněji z hlediska dodržování inflačního cíle i podpory růstu hrubého domácího produktu než Česká národní banka.
Klíčová slova: měnová politika; centrální banka; kvantitativní uvolňování; devizové intervence; FED; ČNB
Název práce: COMPARISON OF THE FED AND CNB MONETARY POLICY AND ITS INFLUENCE ON THE ECONOMY IN THE YEARS 2000 TO 2018
Autor(ka) práce: Jalovecký, David
Vedoucí práce: Ševčík, Miroslav
Oponenti práce: Bednář, Milan
The thesis is a comparison of the monetary policy of the Czech National Bank and Federal Reserve System of the United States of America and its influence on the economy in period 2000 to 2018. The financial crisis, which began in the US mortgage market, has spread due to securitization to the majority of developed economies around the world. Central banks, whose goal in advanced economies is to maintain price stability, support economic growth and employment, must act. After conventional tools of monetary policy were unable to further ease monetary conditions the US Federal Reserve System and the Czech National Bank are switching to unconventional monetary policy tools. In the case of the Czech National Bank it is the foreign exchange interventions, in the case of the US Federal Reserve System it is quantitative easing. The work analyzes the development of monetary policy and its impact on gross domestic product, inflation and unemployment. The measures taken by the central bank strongly influence the development of the economy. The conclusion of the thesis is that the Federal Reserve System implements its monetary policy more successfully in terms of meeting the inflation target and supporting the growth of gross domestic product than the Czech National Bank’s monetary policy.
Klíčová slova: monetary policy; central bank; unconventional monetary policy; quantitative easing; FED; ČNB

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky