Analýza ziskovosti výkonů na příkladu konkrétního podniku

Název práce: Analýza ziskovosti výkonů na příkladu konkrétního podniku
Autor(ka) práce: Bendula, Jakub
Vedoucí práce: Knorová, Kateřina
Oponenti práce: Hetfleiš, Vladislav
Tato bakalářská práce je zaměřena na analýzu ziskovosti výkonů na příkladu podniku, který se zabývá prodejem lesnického materiálu využívaného při těžbě dřeva. Analyzovaných je patnáct druhů výkonů ze čtyř souhrnných kategorií, kterými jsou pneumatiky, lana, sněhové řetězy a úvazky. V teoretické části je pomocí odborné literatury vytvořen teoretický podklad pro praktickou část. V praktické části je nejdříve představen podnik a jeho současná situace. Pak jsou charakterizovány náklady podniku a rozčleněny pro potřeby kalkulací. Po rozčlenění jsou veškeré náklady alokovány na výkony a sestaveny kalkulace variabilních a plných nákladů. Z kalkulací je každému výkonu vypočtena marže výkonu a jednotkový zisk. Na základě zjištěných informací je nakonec provedena analýza ziskovosti výkonů. Z patnácti druhů výkonů jsou ziskové všechny kromě jednoho. Nejziskovějšími výkony jsou sněhové řetězy. Hlavním kritériem hodnocení ziskovosti výkonů je marže výkonu.
Klíčová slova: analýza ziskovosti; kalkulace; náklady; alokace; zisk; marže; výkon; marže výkonu
Název práce: Analysis of product profitability of a company
Autor(ka) práce: Bendula, Jakub
Vedoucí práce: Knorová, Kateřina
Oponenti práce: Hetfleiš, Vladislav
This bachelor’s thesis is focused on analyzing the products profitability of a company that engages in sales of forestry material used in logging. Fifteen groups of products from four aggregate categories are analyzed. These categories include tires, cables, snow chains and chain chokers. In the theoretical part, using textbook literature, I set the theoretical basis for the practical part of this thesis. The practical part firstly introduces the company and its current situation. Then the costs of the company are characterized, broken down and classified for the purposes of calculations. After the classification, all costs are allocated to outputs and variable costing and absorption costing calculations are compiled. From the calculations, contribution margin and unit profit are determined for each product. Finally, based on information obtained, an analysis of product profitability is performed. All the fifteen groups showed to be profitable, except for one. The most profitable category are snow chains. The main criterium in profitability analysis is contribution margin.
Klíčová slova: profitability analysis; costing; costs; allocation; profit; margin; product; contribution margin

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra manažerského účetnictví