Název práce: Význam investičních dotací poskytovaných obcím v České republice za období 2008-2019
Autor(ka) práce: Špačková, Kristina
Vedoucí práce: Toth, Petr
Oponenti práce: Peková, Jitka
Diplomová práce se věnuje problematice investičních dotací, která z části souvisí s průběhem programových období a jedná se tak o aktuálně diskutované téma právě v ohledu na situaci, kdy končí programové období 2014-2020 a začíná období nové 2021-2027. Cílem práce bylo zhodnotit význam investičních dotací poskytovaných municipální úrovni podle jejich hlavních dotačních zdrojů za sledované období 2007-2020. Dotačními zdroji jsou pro účely provedené analýzy jednak zahraniční zdroje, dále národní zdroje a také investiční dotace poskytované formou spolufinancování. V rámci analýzy byly vytvořeny časové řady a vývojové trendy objemu investičních dotací a podílu dle jednotlivých dotačních zdrojů a na základě jejich komparace bylo dosaženo výsledků, které poukazují na význam investičních dotací, srovnatelnost objemu národních i zahraničních zdrojů a potřebu koncepční dotační politiky státu v oblasti poskytování investičních dotací obcím. Dle zjištěných výsledků také došlo k vyvrácení hypotézy, která říká, že by stát mohl snižovat objem poskytovaných investičních dotací obcím při současném růstu objemu investičních dotací poskytovaných obcím ze zdrojů zahraničních.
Klíčová slova: investiční dotace; dotační zdroje; veřejné finance
Název práce: The Significance of the Investment Subsidies Provided to the Municipalities in Czech Republic during 2008-2019
Autor(ka) práce: Špačková, Kristina
Vedoucí práce: Toth, Petr
Oponenti práce: Peková, Jitka
This thesis examines the issue of investment subsidies, which are partially related to the programming periods. This topic is especially relevant since the programming period 2014-2020 has just ended while a new programming period 2021-2027 is beginning. The goal of this thesis is to evaluate the significance of the investment subsidies provided to the municipalities and to assess the difference between the main sources of funding. The sample period is 2007-2020 and the main sources of investment subsidies financing considered in this thesis are foreign sources, national sources, and subsidies provided in the form of co-financing. In the analysis part of the thesis, the time series and associated trends of the total volume of investment subsidies and the shares of different subsidy sources are examined. Based on this analysis, the conclusion is that the foreign and national sources are comparable in volume, and the investment subsidies, as a whole, are a substantial revenues stream for the municipalities. The results also suggest a need for a holistic conceptual state subsidy policy regarding the investment subsidies provided to municipalities. Furthermore, the hypothesis that the state could reduce the volume of investment subsidies provided to municipalities if the volume of investment subsidies from foreign sources is growing is rejected.
Klíčová slova: public finance; subisdy sources; investment subsidies

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Regionalistika a veřejná správa
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra regionálních studií